Producent modułów fotowoltaicznych Wuxi Suntech przejęty przez miliardera Kin Ming Chenga

| Gospodarka Optoelektronika

Jeden z największych na świecie producentów modułów PV zmienił ponownie właściciela. Za kwotę 447 mln dolarów grupa Asia Pacific Resources Development Investment z Hong Kongu przejmuje należącą do chińskiego holdingu Shunfeng International Clean Energy spółkę Jiangsu Shunfeng Photovoltaic Technology, która jest właścicielem firmy Wuxi Suntech. Holding z Hong Kongu należy do miliardera Kin Ming Chenga.

Producent modułów fotowoltaicznych Wuxi Suntech przejęty przez miliardera Kin Ming Chenga

Suntech działa na rynku od 2001 roku. W latach 2010-11 był największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych pod względem zrealizowanych dostaw. Roczny potencjał produkcji modułów PV firmy wynosił wówczas 2,4 GW. Obecnie wiodący producenci sprzedają rocznie urządzenia o mocach wielokrotnie większych. W późniejszych latach Suntech przeżywał kłopoty finansowe i w 2014 r. został przejęta przez koncern Shunfeng International Clean Energy.

Choć cały czas utrzymuje się w gronie największych producentów modułów fotowoltaicznych, w ostatnich latach rankingowa pozycja Suntecha spadła. W 2018 roku Wuxi Suntech sprzedał moduły PV o łącznej mocy 3 GW, co odpowiada całkowitemu potencjałowi instalacji fotowoltaicznych zrealizowanych w 2018 roku w Niemczech.

W 2018 r. Wuxi Suntech utworzył w Niemczech swoje europejskie centrum obsługi klienta. Ostatnio pozyskał zamówienie na dostawę dwustronnych modułów PV wykonanych w technologii monokrystalicznej PERC, o łącznej mocy 34,7 MW. Będą one zainstalowane na największej w Europie farmie fotowoltaicznej w Warrington, w Wielkiej Brytanii. Suntech zapewnia, że moduły te mogą generować nawet o 20-25% więcej energii niż standardowe urządzenia jednostronne. Oferuje też na nie 30 lat gwarancji uzysków energii.

źródło: gramwzielone.pl