Europa ważnym celem dla chińskich producentów modułów PV

| Gospodarka Zasilanie

Według badań przeprowadzonych przez tajwańską firmę konsultingową EnergyTrend, wycofanie stosowanych restrykcji celnych przez Brukselę wraz z ożywieniem europejskiego rynku fotowoltaicznego wpłynęło na gwałtowny wzrost eksportu paneli PV chińskich producentów do Unii Europejskiej (UE). Firma wskazuje, że region UE stał się dla Chin drugim po Azji i Pacyfiku najważniejszym celem eksportu komponentów fotowoltaicznych.

Europa ważnym celem dla chińskich producentów modułów PV

W pierwszych pięciu miesiącach tego roku chińskie firmy wyeksportowały do regionu Azji i Pacyfiku panele o łącznej mocy 13,084 GW, czyli tylko nieco więcej niż w okresie czerwiec-grudzień ubiegłego roku, w którym eksport wyniósł 12,987 GW, jednak znacznie więcej niż 8,56 GW w analogicznym okresie roku ubiegłego. Równolegle - w okresie styczeń-maj 2019 - eksport modułów fotowoltaicznych do UE osiągnął poziom 9,258 GW, wynosząc dla porównania w okresie czerwiec-grudzień 2018 - 4,507 GW, a w czasie obejmującym miesiące od stycznia do maja 2018 - zaledwie 1,29 GW.

Największy rynek fotowoltaiczny w UE stanowią obecnie Niemcy, gdzie w pierwszej połowie 2019 roku zainstalowano moduły o łącznej efektywności wynoszącej 2 GW. Przez ostatnie lata tego wyniku nie osiągnięto nawet w skali rocznej. EnergyTrend przewiduje, że światowa sprzedaż modułów PV w tym roku wyniesie 125,5 GW, czyli znacząco więcej niż 108,2 GW w roku ubiegłym.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również