Obecnie najlepsze moduły fotowoltaiczne dostarczają producenci z Azji

Jak informuje niemiecki Photovoltaik Institut Berlin, obecnie produkcją najwyższej jakości modułów fotowoltaicznych poszczycić się mogą firmy azjatyckie. Instytut prowadzi badania modułów PV od 2012 roku. Przeprowadził już audyty w ponad 250 fabrykach należących do przeszło 120 firm. Celem instytutu jest dostarczanie niezależnych badań dających lepszą wiedzę inwestorom na temat ryzyka związanego z wykorzystywaniem różnych modułów.

Posłuchaj
00:00

Photovoltaik Institut Berlin twierdzi, że w ostatnich latach jakość produkowanych modułów PV uległa poprawie w przypadku ponad połowy producentów poddanych audytowi. Jednak jakość jest nadal zróżnicowana, nawet w przypadku produktów pochodzących z tej samej fabryki. Instytut informuje, że modułom niektórych producentów przyznano czasem trzy różne oceny jakości, przy czym wniosek ogólny jest taki, że wyższa jakość produkcji cechuje fabryki największe. W trakcie badań, w przypadku żadnego z producentów wytwarzających rocznie moduły o mocy przekraczającej 3 GW, produktom nie przyznano jakości niższej niż średnia.

Jak skomentowała, reprezentująca Photovoltaik Institut Berlin, Stella Su - klienci oczekują coraz lepszej jakości i wysokiego poziomu automatyzacji, a to głównie producenci z Chin dysponują możliwościami przyciągania i utrzymywania najbardziej wykwalifikowanego personelu, i głównie im udało się stworzyć ekosystem dostawców materiałów, komponentów oraz wykwalifikowanej kadry. Właśnie te uwarunkowania pozwoliły na jakościowe wyprzedzenie konkurencji przez firmy pochodzące z Azji.

W rankingu największych na świecie producentów modułów fotowoltaicznych, sporządzonym przez brytyjską firmę PV Tech, pierwsze 5 miejsc przypada firmom chińskim, kolejno: JinkoSolar, JA Solar, Trina Solar, LONGi Solar oraz Canadian Solar. Pierwszy producent spoza Chin - Hanwha Q-Cells - znalazł się na miejscu szóstym. Dalej notowani są ponownie dostawcy z Państwa Środka - Risen Energy, GCL-SI oraz Talesun - a pierwszą dziesiątkę zamyka producent amerykański - First Solar.

Źródło: gramwzielone.pl

Powiązane treści
Europa coraz więcej inwestuje w fotowoltaikę
Eksport chińskich modułów fotowoltaicznych wzrósł w czerwcu o 7%
Firma URE stała się największym na Tajwanie dostawcą modułów PV
Niemieckie elektrownie fotowoltaiczne generują więcej energii niż siłownie jądrowe
Ruszyła największa węgierska elektrownia fotowoltaiczna
Producent modułów fotowoltaicznych Wuxi Suntech przejęty przez miliardera Kin Ming Chenga
W 2020 roku koszty magazynowania energii będą równe kosztom jej generowania przez panele PV
Polskie moduły fotowoltaiczne będą wykorzystywać warstwę grafenową
Trina Solar notuje wzrost przychodów o 83%
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Optoelektronika
Gospodarka
Fotonika dla AI: iPronics i Ansys łączą siły, by zwiększyć niezawodność infrastruktury centrów danych
Technika
Technologia OLED - charakterystyka oraz przegląd zastosowań
Technika
Wyświetlacze OLED - nowe technologie

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów