Obecnie najlepsze moduły fotowoltaiczne dostarczają producenci z Azji

| Gospodarka Optoelektronika

Jak informuje niemiecki Photovoltaik Institut Berlin, obecnie produkcją najwyższej jakości modułów fotowoltaicznych poszczycić się mogą firmy azjatyckie. Instytut prowadzi badania modułów PV od 2012 roku. Przeprowadził już audyty w ponad 250 fabrykach należących do przeszło 120 firm. Celem instytutu jest dostarczanie niezależnych badań dających lepszą wiedzę inwestorom na temat ryzyka związanego z wykorzystywaniem różnych modułów.

Obecnie najlepsze moduły fotowoltaiczne dostarczają producenci z Azji

Photovoltaik Institut Berlin twierdzi, że w ostatnich latach jakość produkowanych modułów PV uległa poprawie w przypadku ponad połowy producentów poddanych audytowi. Jednak jakość jest nadal zróżnicowana, nawet w przypadku produktów pochodzących z tej samej fabryki. Instytut informuje, że modułom niektórych producentów przyznano czasem trzy różne oceny jakości, przy czym wniosek ogólny jest taki, że wyższa jakość produkcji cechuje fabryki największe. W trakcie badań, w przypadku żadnego z producentów wytwarzających rocznie moduły o mocy przekraczającej 3 GW, produktom nie przyznano jakości niższej niż średnia.

Jak skomentowała, reprezentująca Photovoltaik Institut Berlin, Stella Su - klienci oczekują coraz lepszej jakości i wysokiego poziomu automatyzacji, a to głównie producenci z Chin dysponują możliwościami przyciągania i utrzymywania najbardziej wykwalifikowanego personelu, i głównie im udało się stworzyć ekosystem dostawców materiałów, komponentów oraz wykwalifikowanej kadry. Właśnie te uwarunkowania pozwoliły na jakościowe wyprzedzenie konkurencji przez firmy pochodzące z Azji.

W rankingu największych na świecie producentów modułów fotowoltaicznych, sporządzonym przez brytyjską firmę PV Tech, pierwsze 5 miejsc przypada firmom chińskim, kolejno: JinkoSolar, JA Solar, Trina Solar, LONGi Solar oraz Canadian Solar. Pierwszy producent spoza Chin - Hanwha Q-Cells - znalazł się na miejscu szóstym. Dalej notowani są ponownie dostawcy z Państwa Środka - Risen Energy, GCL-SI oraz Talesun - a pierwszą dziesiątkę zamyka producent amerykański - First Solar.

źródło: gramwzielone.pl