Polskie moduły fotowoltaiczne będą wykorzystywać warstwę grafenową

| Gospodarka Artykuły

Obecnie na rynku nie ma jeszcze modułów fotowoltaicznych wykorzystujących warstwę grafenową. Pionierem w tej dziedzinie jest polska firma Freevolt, która poinformowała o opatentowaniu i przygotowaniach do produkcji grafenowych modułów PV o nazwie PVGRAF. Zastosowanie grafenu ma podnieść wydajność i odporność modułów, pozwalając nawet o połowę zmniejszyć koszty wytwarzania energii, której źródłem jest światło słoneczne.

Polskie moduły fotowoltaiczne będą wykorzystywać warstwę grafenową

Freevolt ma szansę zrewolucjonizować rynek energii słonecznej. Bydgoski producent zapewnia, że połączenie tradycyjnej, krzemowej warstwy z warstwą grafenową pozwoli zwiększyć wydajność ogniw i zapewni lepsze działanie elektrowni fotowoltaicznych w całym cyklu ich funkcjonowania. Nowe moduły mają być bowiem odporniejsze na warunki zewnętrzne i mają charakteryzować się wolniejszą degradacją.

Spółka zapewnia, że opatentowane ogniwa PVGRAF o tradycyjnych rozmiarach 156 x 156 mm, pokryte jednoatomową warstwą grafenu, zostały już przetestowane pod kątem wydajności i stabilności pracy. Wyniki testów mówią o możliwym do osiągnięcia uzysku energii na poziomie około 1,4 MWh z kWp. Zdaniem producenta degradacja ogniw wynosi poniżej 3,3% w ciągu 20 lat. Moduły PV z warstwą grafenową można będzie instalować w regionach bardzo gorących, gdzie ich efektywność spada szybciej z uwagi na wysokie temperatury.

Obecnie Freevolt dysponuje liniami produkcyjnymi, które umożliwiają wytwarzanie 300 tys. modułów fotowoltaicznych rocznie. Linię do produkcji grafenowych modułów fotowoltaicznych firma zainstaluje w przyszłym roku. Początkowo będzie ona zdolna do wytwarzania 55 tys. takich modułów rocznie. Jak zapewnia prezes Freevolt Łukasz Nowiński, faza komercjalizacji materiału, czyli wdrożenia do produkcji i sprzedaży, zakończy się w połowie 2018 roku.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również