Polskie moduły fotowoltaiczne będą wykorzystywać warstwę grafenową
| Gospodarka ArtykułyObecnie na rynku nie ma jeszcze modułów fotowoltaicznych wykorzystujących warstwę grafenową. Pionierem w tej dziedzinie jest polska firma Freevolt, która poinformowała o opatentowaniu i przygotowaniach do produkcji grafenowych modułów PV o nazwie PVGRAF. Zastosowanie grafenu ma podnieść wydajność i odporność modułów, pozwalając nawet o połowę zmniejszyć koszty wytwarzania energii, której źródłem jest światło słoneczne.
Freevolt ma szansę zrewolucjonizować rynek energii słonecznej. Bydgoski producent zapewnia, że połączenie tradycyjnej, krzemowej warstwy z warstwą grafenową pozwoli zwiększyć wydajność ogniw i zapewni lepsze działanie elektrowni fotowoltaicznych w całym cyklu ich funkcjonowania. Nowe moduły mają być bowiem odporniejsze na warunki zewnętrzne i mają charakteryzować się wolniejszą degradacją.
Spółka zapewnia, że opatentowane ogniwa PVGRAF o tradycyjnych rozmiarach 156 x 156 mm, pokryte jednoatomową warstwą grafenu, zostały już przetestowane pod kątem wydajności i stabilności pracy. Wyniki testów mówią o możliwym do osiągnięcia uzysku energii na poziomie około 1,4 MWh z kWp. Zdaniem producenta degradacja ogniw wynosi poniżej 3,3% w ciągu 20 lat. Moduły PV z warstwą grafenową można będzie instalować w regionach bardzo gorących, gdzie ich efektywność spada szybciej z uwagi na wysokie temperatury.
Obecnie Freevolt dysponuje liniami produkcyjnymi, które umożliwiają wytwarzanie 300 tys. modułów fotowoltaicznych rocznie. Linię do produkcji grafenowych modułów fotowoltaicznych firma zainstaluje w przyszłym roku. Początkowo będzie ona zdolna do wytwarzania 55 tys. takich modułów rocznie. Jak zapewnia prezes Freevolt Łukasz Nowiński, faza komercjalizacji materiału, czyli wdrożenia do produkcji i sprzedaży, zakończy się w połowie 2018 roku.
źródło: gramwzielone.pl