Nowe moduły SoM z procesorami NXP dla aplikacji przemysłowych

| Technika

Liczba producentów komputerów bazujących na układach System-on-Chip systematycznie rośnie, oferują oni coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, zazwyczaj optymalizowane do konkretnych potrzeb rynku. Do grona producentów rozwiązań sprzętowych tego typu stopniowo dołączają także polskie firmy. Przegląd oferty produkcyjnej jednej z nich - autoryzowanego partnera NXP - firmy SoMLabs przedstawiamy w artykule.

Nowe moduły SoM z procesorami NXP dla aplikacji przemysłowych

Czołowym dostawcą mikroprocesorów dla przemysłowych aplikacji embedded jest obecnie "spadkobierca" Freescale - firma NXP. W jej ofercie dostępnych jest wiele typów układów SoC wyposażonych w różne rdzenie i peryferia, pokrywające swoimi możliwościami potrzeby zarówno prostych rozwiązań przemysłowych, jak i zaawansowanych rozwiązań multimedialnych.

Firma SoMLabs swoją ofertę produkcyjną zaczęła budować od mikroprocesorów należących do rodziny i.MX6 (modele i.MX6UL i i.MX6ULL), wprowadzając do sprzedaży kilka wariantów komputerów VisionSOM w formacie mechanicznym SODIMM200 (fot. 1). W zależności od potrzeb użytkownika, moduły mogą być wyposażone w pamięci stałe eMMC, NAND lub kartę MicroSD, a także zintegrowany moduł radiowy Wi-Fi (802.11b/g/n)/BT-BLE (4.1). Niezależnie od typu wybranej pamięci, komputery są oferowane w zakresie dopuszczalnych temperatur pracy od -40 do +85°C, wersja ze zintegrowanym Wi-Fi/BT-BLE może pracować w zakresie temperatur od -30 do +70°C.

Fot. 1. Trzy przykładowe warianty komputerów VisionSOM z różnymi pamięciami

Fot. 2. Wygląd płytki bazowej VisionCB-STD

Mikroprocesory zastosowane w komputerach VisionSOM są wyposażone w rdzeń ARM Cortex-A7, standardowo taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości do 900 MHz. Są to układy zoptymalizowane do pracy w systemach energooszczędnych wymagających dużej mocy obliczeniowej, a dzięki wbudowanemu stereofonicznemu przetwornikowi audio oraz koprocesorowi graficznemu NXP PXP v2.0 2D graphics Accelerator mogą realizować także podstawowe zadania multimedialne.

Zakres wyposażenia ilustrujący możliwe konfiguracje komputerów Vision-SOM-6ULL przedstawiono w tabeli 1.

Fot. 3. Płytka bazowa VisionCB-STD z dołączonym modułem 7-calowego wyświetlacza LCD-TFT i pojemnościowym touch panelem

Fot.4. Wygląd płyty bazowej bazowej VisionCB-IND

Do celów ewaluacyjnych i uruchomieniowych dla użytkowników komputerów z rodziny VisionSOM-6ULL firma SoMLabs przygotowała tanią płytkę bazową VisionCB-STD oraz moduł 7-calowego wyświetlacza LCD-TFT z pojemnościowym touch panelem (SL-TFT7-TP-800-480), bazujący na wysokiej jakości matrycy firmy Powertip.

Na fotografii 2 pokazano wygląd płytki bazowej VisionCB-STD, a na fotografii 3 tę samą płytę bazową z modułem wyświetlacza dołączonym za pomocą 50-przewodowego kabla FPC A-A. Moduł wyświetlacza jest wyposażony w opracowany przez SoMLabs adapter, który upraszcza interfejs elektryczny LCD-TFT, umożliwiając jego zasilanie z pojedynczego napięcia i jednocześnie integruje wszystkie sygnały niezbędne do działania LCD, touch panela i podświetlacza LED w jednym złączu. Moduł SL-TFT7-TP-800-480 jest przystosowany do pracy w zakresie temperatur od -20 do +70°C.

Kolejne opracowania firmy SoMLabs, przygotowane z myślą o uproszczeniu aplikowania modułów VisionSOM, to dwie płyty bazowe VisionCB-IND (fot. 4) oraz VisionCB-IND-HDMI (fot. 5). Są one identyczne wymiarami, mają także takie samo wyposażenie, różnią się jedynie interfejsem graficznym: do VisionCBIND używając złącza FPC50, można wygodnie dołączyć wyświetlacz LCD-TFT z interfejsem równoległym, natomiast płytkę VisionCB-IND-HDMI wyposażono w konwerter HDMI produkowany przez firmę Analog Devices.

Tabela 1. Zakresy wyposażenia komputerów VisionSOM-6ULx

Tabela 2. Zestawienie najważniejszych cech i wyposażenia płyt bazowych z rodziny VisionCB (SODIMM200)

Zestawienie najważniejszych cech i wyposażenia płyt bazowych z rodziny VisionCB znajduje się w tabeli 2. Kolejne etapy rozwoju oferty produkcyjnej SoMLabs są dobrze zdefiniowane, bazują bowiem na ścisłej współpracy z firmą NXP, do czego obliguje SoMLabs status "Proven Partnera" tej firmy.

W najbliższych tygodniach do sprzedaży trafi kolejny komputer z rodziny VisionSOM w formacie mechanicznym SODIMM200, wyposażony w mikroprocesor z rodziny i.MX-RT (rdzeń Cortex-M7 @600 MHz), konstrukcyjnie zoptymalizowany do aplikacji bazujących na systemach czasu rzeczywistego RTOS, jak np. FreeRTOS. Moduł VisionSOM-RT jest zgodny elektrycznie z pozostałymi członkami rodziny VisionSOM, dzięki czemu mogą z nim współpracować wszystkie peryferia przygotowane dla komputerów z mikroprocesorami i.MX6ULL.

Kolejne nowości w ofercie SoMLabs to energooszczędny komputer w nowym formacie mechanicznym MXM314 z mikroprocesorem i.MX7ULP (Cortex-M7 @800 MHz + Cortex-M4 @150MHz, zintegrowany zaawansowany koprocesor graficzny GPU 3D z interfejsem MIPI-DSI), który do produkcji wejdzie w drugim kwartale 2018. Jest to rozwiązanie należące do nowej rodziny ActionSOM, tworzące podwaliny pod kolejny etap rozwoju oferty - komputery bazujące na mikroprocesorach i.MX8. Na rysunku 6 przedstawiono roadmapę rozwiązań firmy SoMLabs.

Fot. 5. Wygląd płyty VisionCB-IND-HDMI

Rys. 6. Roadmapa rozwiązań firmy SoMLabs

Firma SoMLabs promuje swoje rozwiązania, we współpracy z dystrybutorami, poprzez warsztaty, seminaria techniczne i szkolenia, w których łącznie udział wzięło w ostatnich 8 miesiącach ponad 800 inżynierów z Polski, Rosji i Ukrainy.

SoMLabs oferuje także bezpłatne wsparcie techniczne dla inżynierów (poprzez portal wiki.somlabs.com) używających komputerów VisionSOM, w ramach którego dostępne są zarówno elementy biblioteczne dla Altium Designera (SCH/PCB), modele 3D, jak i zoptymalizowane wersje systemów operacyjnych Linux z przykładowymi aplikacjami demonstracyjnymi i driverami.

Piotr Zbysiński, dyrektor ds. rozwoju technologii w SoMLabs
SoMLabs

www.somlabs.com

Zobacz również