300-watowe moduły DC/DC - wytrzymałe mechanicznie i ze znakomitą konwekcją cieplną

| Prezentacje firmowe Artykuły

Przetwornice DC/DC z serii TEQ-300WIR są certyfikowane na zgodność ze standardami bezpieczeństwa IEC/UL 60950-1 i UL 508. Dzięki zgodności z normami EN 50155 i EN 61373 przeznaczone są do pracy w najtrudniejszych warunkach.

300-watowe moduły DC/DC - wytrzymałe mechanicznie i ze znakomitą konwekcją cieplną

Dzięki szerokim zakresom napięć wejściowych 18-75 i 43-160 VDC można je stosować w systemach o napięciach zasilania 48, 72, 96 i 110 VDC, z założoną odchyłką od wartości nominalnej ±40%. Oznacza to, że przetwornice bez problemu radzą sobie ze spadkami napięcia (0,6× Vnom×100 ms) i wzrostami (1,4×Vnom×1 s) zdefiniowanymi przez normę kolejową EN 50155 - nie w ograniczonym czasie, ale permanentnie.

TEQ-300WIR wyposażono w wewnętrzne filtry zapewniające spełnienie wysokich wymagań odnośnie do emisji zaburzeń elektromagnetycznych. Parametry określające odporność EMC - w zakresie ESD, promieniowanych i przewodzonych zakłóceń EM czy przepięć i udarów - odpowiadają najwyższemu poziomowi wymagań dla sprzętu instalowanego w taborze kolejowym, czyli kryteriom A (dla ciągłej pracy w zakresie wyspecyfikowanych wartości katalogowych).

Przetwornice zostały zaprojektowane i zaaprobowane do pracy w warunkach wstrząsów i wibracji występujących w taborze kolejowym, zgodnie z normą EN 61373. Solidne kryzy obudów pozwalają na łatwe i pewne mocowanie do chassis urządzenia, a niezawodność połączeń elektrycznych zapewniają odporne na wibracje zaciski sprężynowe.

Dzięki znakomitej sprawności i zastosowaniu komponentów najwyższej klasy przetwornice mogą niezawodnie pracować w temperaturach otoczenia z zakresu od -40 do +80°C, w tym do 55°C z pełną mocą. Bez jakichkolwiek fizycznych uszkodzeń przechodzą cykliczne testy nagrzewania w warunkach dużej i małej wilgotności. Szczelne obudowy pozwalają na niezawodną pracę w warunkach dużej wilgotności, do 95%. Dodatkowo przetwornice spełniają wymagania normy bezpieczeństwa pożarowego EN 45545-2.

Przetwornice TEQ-300WIR zapewniają izolację wejście-wyjście do 3000 VDC (test 60 s). Są dostępne w wersjach o stabilizowanym napięciu wyjściowym 12, 24, 28 i 48 VDC, regulowanym w zakresie ±20%. Mają charakterystyki wyjściowe typu "stałe napięcie - stały prąd" (CV/CC), co oznacza, że napięcie wyjściowe jest stabilizowane dla prądów obciążenia do ok. 110% prądu maksymalnego.

Od tego punktu napięcie zaczyna być obniżane, natomiast stabilny pozostaje prąd wyjściowy. Cecha ta jest użyteczna przy rozruchu silników, ładowaniu akumulatorów kwasowo-ołowiowych czy kondensatorów podtrzymujących napięcie o bardzo dużej pojemności. Komplet zabezpieczeń: przed przegrzaniem, przeciążeniem, zwarciem i przepięciem na wyjściu, a także odwrotną polaryzacją i zbyt niskim napięciem na wejściu, zapewnia dużą pewność i niezawodność przetwornic.

Z innych zalet, wejścia pomiaru napięcia na obciążeniu (Sense) pozwalają na kompensację spadków napięcia na długich przewodach połączeniowych (do 10% napięcia nominalnego). Wejście On/Off umożliwia zewnętrzne sterowanie aktywnością przetwornicy. TEQ-300WIR mają również funkcję równoważenia rozdziału prądu obciążenia przy pracy równoległej (do 3 przetwornic).

Wszystkie te cechy umożliwiają łatwą i prostą, ale niezawodną budowę systemu zasilania o dość dużej mocy, odpowiedniego do pracy w najtrudniejszych warunkach, w najbardziej odpowiedzialnych aplikacjach.

Tadeusz Drozdek
AMTEK spol. s r.o. (sp. z o.o.) oddz. w Polsce

www.amtek.pl

Zobacz również