PTFE do mechanizmów pracujących w zapylonym otoczeniu
Smar TF suchy po aplikacji i odparowaniu pozostawia suchą powłokę PTFE. Preparat przeznaczono do miejsc, w których klasyczna, tłusta warstwa smarna może zatrzymywać kurz i inne zanieczyszczenia. Powłoka ma właściwości antyadhezyjne i smarne oraz jest odporna na wodę, oleje i chemikalia.
Zakres temperatury pracy wynosi od -40 do 250°C. Na stronie produktu podano także gęstość 2,15 g/cm³ w temperaturze 20°C. Preparat nie rozpuszcza się w wodzie, a jego okres przydatności wynosi trzy lata.
Przekładnie, prowadnice i przenośniki
Lista zastosowań zawarta w karcie technicznej obejmuje koła przekładni, koła zębate i łożyska, a także szyny oraz prowadnice ślizgowe. Preparat może być również wykorzystywany przy przenośnikach taśmowych, rolkowych i ślizgowych, a także do pasków rozrządu, łańcuchów, lin oraz narzędzi tnących.
Są to zastosowania bezpośrednio związane z eksploatacją maszyn i pracami utrzymania ruchu, szczególnie tam, gdzie istotne jest ograniczenie osadzania się pyłu na powierzchniach roboczych. W materiałach produktowych wymieniono ponadto przemysł papierniczy i włókienniczy.
Zastosowanie w przetwórstwie tworzyw sztucznych
Producent przewiduje również wykorzystanie Smaru TF suchego podczas formowania próżniowego i wytłaczania tworzyw sztucznych. W tych procesach właściwości antyadhezyjne preparatu służą ograniczeniu przywierania materiału do powierzchni roboczych i form.
Karta techniczna określa preparat jako bezpieczny dla większości materiałów, w tym metali, tworzyw sztucznych i gumy. Nie wyszczególnia jednak konkretnych polimerów, takich jak POM czy ABS, dlatego na podstawie dostępnej dokumentacji nie można podać osobnej deklaracji kompatybilności dla tych materiałów.
Aplikacja aerozolem z rurką precyzyjną
Smar TF suchy jest dostępny jako aerozol o pojemności 100 ml (ART.AGT-165) oraz 400 ml (ART.AGT-178). Konstrukcja opakowania obejmuje rurkę do precyzyjnego nanoszenia i zawór 360°, umożliwiający aplikację w różnych pozycjach, również w trudno dostępnych miejscach maszyny.
Przed aplikacją powierzchnia powinna być czysta i sucha. Aerozol należy wstrząsnąć, następnie nanieść równomierną, cienką warstwę preparatu i pozostawić ją do odparowania. Dopiero wtedy powstaje sucha powłoka robocza. Produkt jest przeznaczony do użytku zawodowego.
Źródło: AG TermoPasty
Więcej na termopasty.com