Otwarcie Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii Etap I

| Gospodarka Artykuły

Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii - to unikalne w skali kraju laboratorium powstałe w siedzibie Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Będą w nim prowadzone badania nad metamateriałami, kryształami fotonicznymi, nanokompozytami, a w szczególności nad grafenem. Etap pierwszy projektu realizowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 wysokości 36 mln zł, a 12 listopada 2015 roku odbyło się uroczyste otwarcie placówki przez Adama Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Otwarcie Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii Etap I

Etap pierwszy budowy centrum zrealizowano na bazie istniejących już laboratoriów ITME, które wyremontowano oraz wyposażono w nowoczesną aparaturę badawczo-naukową oraz niezbędną dla prowadzenia badań infrastrukturę informatyczną. Bazę sprzętową stanowią m.in. spektrometr mas jonów wtórnych, fotoelektronowy spektometr rentgenowski, skaningowy mikroskop elektronowy oraz mikroskop sił atomowych.

W przyszłości, w ramach kolejnych inwestycji w Instytucie (II etap), będzie wybudowany nowy budynek laboratoryjny, w którym zostanie ulokowana główna część Centrum grafenu i innowacyjnych nanotechnologii z nowoczesnymi laboratoriami, pracowniami specjalistycznymi, salami konferencyjnymi.

Warto dodać, że budowa Centrum została zainicjowana przez byłego dyrektora Instytutu, dr Zygmunta Łuczyńskiego dwa lata temu, dla którego obiekt ten stał się jednym z najważniejszych sukcesów zawodowych. Dr Łuczyński zdołał też przekonać władze samorządowe do wyłożenia dużej sumy pieniędzy na tę inwestycję, co jak wiadomo w skali kraju jest już wielkim wyczynem. Z pewnością pomocne były tu pierwsze wdrożenia komercyjne technologii ITME, np. w firmie Seco Warwick, które były dowodem że ITME jest w stanie komercjalizować wyniki badań naukowych.

Zobacz również