Światowy rynek energetyki słonecznej kontynuuje wzrosty

Według analizy Frost & Sullivan pt. "Globalny Rynek Energii Słonecznej" szacuje się, że rynek ten przyniósł przychody w wysokości 59,84 mld dolarów w roku 2013, a w roku 2020 osiągnie wartość 137 mld dolarów, czyli wzrośnie ponaddwukrotnie. Głównymi czynnikami wspomagającymi szybki wzrost rynku energii słonecznej są sprzyjające prawodawstwo oraz potrzeba zwiększenia samowystarczalności i bezpieczeństwa energetycznego. Coraz większy nacisk kładziony jest też na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń.

Posłuchaj
00:00

W roku 2014 światowy popyt na instalacje fotowoltaiczne (PV) skoncentrowany jest na obszarze Azji i Pacyfiku. Udział tego regionu w rocznym wolumenie zainstalowanych ogniw PV wynosi 46%. Pierwsze cztery pozycje w rankingu sprzedaży zajmują Chiny, Japonia, Indie i Australia.

Również w Europie rynek kontynuuje wzrost. Niemcy były pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który w 2006 r. wdrożył mechanizm dotacji dotyczących instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu do dzisiaj są największym rynkiem energii słonecznej na świecie. Do 2020 r. Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania planują uruchomić instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy przekraczającej 75 GW. W 2013 r. całkowita moc wszystkich instalacji PV na świecie wynosiła 137 GW.

W ciągu ostatnich lat lukratywnym rynkiem sprzedaży instalacji PV stały się Stany Zjednoczone. Ceny urządzeń wpadły w tym regionie dzięki ograniczeniu importu z Chin po nałożeniu ceł antydumpingowych oraz opłat zapobiegających nielegalnemu dotowaniu.

- Globalny rynek energii słonecznej rozwija się dzięki różnym programom subsydiowania w postaci zielonych certyfikatów, taryf gwarantowanych, dofinansowań i ulg podatkowych dla produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Jednak te systemy dofinansowań wciąż pozostają bardzo niejednorodne, przez co wskaźniki penetracji rynkowej dla systemów PV wahają się znacznie w zależności od polityki miejscowej i regionalnej - stwierdza Pritil Gunjan, analityk Frost & Sullivan ds. rynku energii i ochrony środowiska.

To właśnie decyzje polityczne będą miały największy wpływ na rozwój rynku energetyki słonecznej. Polityka środowiskowa, a w szczególności modernizacje sieci elektroenergetycznej będą miały olbrzymi wpływ na ceny energii elektrycznej dla klienta końcowego oraz wyznaczą stopień poboru energii słonecznej.

źródło: Frost & Sullivan

Powiązane treści
W czwartym kwartale mogą wzrosnąć ceny ogniw słonecznych
Apple przeznaczy 850 mln dolarów na farmę słoneczną w Kalifornii
Parlament przyjął ustawę korzystną dla właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych
Siedmiokrotny przyrost mocy w polskiej fotowoltaice
Niemiecki koncern fotowoltaiczny ogłosił upadłość
Siemens rezygnuje z udziału w sektorze fotowoltaiki
Cła antydumpingowe na chińską fotowoltaikę zagrożeniem dla miejsc pracy w UE
Ograniczenia w imporcie paneli fotowoltaicznych z Chin
Przemysł fotowoltaiczny - prognozy i wyzwania
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Rozwój sektora elektronicznego w Polsce - właściciel marki Goodram dołącza do KIGEiT
Produkcja elektroniki
Litewska Teltonika inwestuje w produkcję PCB i usługi EMS
Produkcja elektroniki
Rynek zaawansowanych podłoży wkrótce przekroczy 30 mld dolarów
Produkcja elektroniki
Europa pozostaje w tyle na rynku półprzewodników
Komponenty
Mouser Electronics i Ampleon zawierają globalną umowę dystrybucyjną obejmującą rozwiązania zasilania RF
Produkcja elektroniki
TSMC oszacował ceny usług produkcyjnych dla procesu 1,6 nm
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów