Parlament przyjął ustawę korzystną dla właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych

| Gospodarka Artykuły

Pod koniec lipca Sejm przyjął wprowadzone przez Senat poprawki do znowelizowanego Prawa energetycznego, tzw. mały trójpak energetyczny, w świetle których nawet mali wytwórcy energii w instalacjach fotowoltaicznych będą mogli ją sprzedawać do sieci. Senat uchwalił m.in. zakup energii z urzędu przez zakłady energetyczne za 80% jej średniej ceny sprzedaży na rynku w poprzednim roku kalendarzowym, modyfikując przegłosowane wcześniej w Sejmie prawo o obowiązkowym zakupie tej energii za 100% ceny.

Parlament przyjął ustawę korzystną dla właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych

Przegłosowane przez Parlament zmiany w Prawie energetycznym zaczną obowiązywać po podpisaniu przez prezydenta RP, co najprawdopodobniej nastąpi w sierpniu. Nowe prawo z pewnością nie zadowala wszystkich zainteresowanych stron, w tym dostawców modułów PV, ale i tak może satysfakcjonować drobnych wytwórców, ponieważ gwarantuje, że za prąd z przydomowej instalacji otrzymają zapłatę.

Parlament przyjął kilka rozwiązań ważnych z punktu widzenia prosumentów, czyli posiadaczy niewielkich instalacji fotowoltaicznych, o mocy do 40kW. Najważniejsze ułatwienia obecnie wprowadzone w ustawie obejmują zapis, że od teraz obowiązek przyłączenia leży po stronie dystrybutora i na wniosek właściciela instalacji PV ma ono być niezwłocznie i bezpłatnie przez zakład dystrybucyjny wykonane. Osoby fizyczne chcąc sprzedawać nadwyżki prądu do sieci nie muszą już zakładać działalności gospodarczej, uzyskiwać koncesji i ponosić w związku tym sporych, jak na polskie warunki, kosztów.

W wyniku zmian prawnych wprowadzonych przez Senat generowanie prądu w przydomowych instalacjach PV nie zostało wsparte przyznaniem ich posiadaczom zielonych certyfikatów, chyba że zechcą prowadzić działalność gospodarczą i uzyskają koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Szacunkowa produkcji energii elektrycznej z zestawu modułów PV o mocy 39,48 kWp w kWh (źródło: Selfa)

Szacunkowa produkcji energii elektrycznej z zestawu modułów PV o mocy 39,48 kWp w kWh (źródło: Selfa)

Możliwość sprzedaży prądu z instalacji PV do sieci bez obowiązku zakładania działalności jest ważna, ponieważ generowaniem energii elektrycznej w przydomowych warunkach jest w Polsce z pewnością zainteresowanych wiele osób, co może oznaczać dalszy wymierny przyrost produkcji energii elektrycznej ze źródeł solarnych, samo w sobie stanowi potrzebną dywersyfikację wytwarzania energii wymaganą przez UE, a także promuje stosowanie nowoczesnych urządzeń generacyjnych w zwykłych domach. Nawet popularyzacja fotowoltaiki, a przez nią i elektroniki, ma znaczenie, tym bardziej, że technologia wydajnych paneli PV jest nieustannie rozwijana.

Mechanizmy wsparcia dla zainteresowanych inwestorów i przedsiębiorców, w tym szczegółowe zasady przyznawania im zielonych certyfikatów i inne zachęty oraz założenia prawne, które będą promować tego typu działalność i przyspieszą produkcję zielonej energii, w tym z turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych, zostaną uregulowane w ustawie o odnawialnych źródłach energii, jaka ma być uchwalona w przyszłym roku.