Opłaty za rzeczywiste zużycie energii elektrycznej

| Gospodarka Artykuły

Ministerstwo Gospodarki przyjęło projekt ustawy Prawo energetyczne, która przewiduje rozliczanie odbiorców za faktycznie wskazane zużycie energii. Stanie się to możliwe po zainstalowaniu inteligentnych liczników u wszystkich klientów. Zarówno projekt ustawy, jak i europejskie dyrektywy wymieniają 2020 r. jako ostateczny termin wymiany liczników i uruchomienia systemu gromadzenia danych o poborze energii.

Opłaty za rzeczywiste zużycie energii elektrycznej

Obecnie indywidualni odbiorcy energii elektrycznej rozliczani są w oparciu o prognozę zużycia. Dopiero po odczytaniu wskazania licznika przez inkasenta obliczane jest faktyczne zużycie i opłaty w kolejnym okresie rozliczeniowym są korygowane.

Liczba urządzeń dających możliwość przekazywania operatorowi systemu danych obejmujących m.in. bieżące, rzeczywiste zużycie energii elektrycznej oceniana jest na około 16,5 mln. Montaż takich liczników nie jest technicznie możliwy w tym samym czasie w całym kraju. Dyrektywy unijne zobowiązują Polskę do budowy inteligentnych sieci energetycznych, tzw. Smart Grid, do roku 2020. Aktualnie dostawcy energii elektrycznej instalują inteligentne liczniki w ramach programów pilotażowych.

źródło: wnp.pl, pap