Opłaty za rzeczywiste zużycie energii elektrycznej

Ministerstwo Gospodarki przyjęło projekt ustawy Prawo energetyczne, która przewiduje rozliczanie odbiorców za faktycznie wskazane zużycie energii. Stanie się to możliwe po zainstalowaniu inteligentnych liczników u wszystkich klientów. Zarówno projekt ustawy, jak i europejskie dyrektywy wymieniają 2020 r. jako ostateczny termin wymiany liczników i uruchomienia systemu gromadzenia danych o poborze energii.

Posłuchaj
00:00

Obecnie indywidualni odbiorcy energii elektrycznej rozliczani są w oparciu o prognozę zużycia. Dopiero po odczytaniu wskazania licznika przez inkasenta obliczane jest faktyczne zużycie i opłaty w kolejnym okresie rozliczeniowym są korygowane.

Liczba urządzeń dających możliwość przekazywania operatorowi systemu danych obejmujących m.in. bieżące, rzeczywiste zużycie energii elektrycznej oceniana jest na około 16,5 mln. Montaż takich liczników nie jest technicznie możliwy w tym samym czasie w całym kraju. Dyrektywy unijne zobowiązują Polskę do budowy inteligentnych sieci energetycznych, tzw. Smart Grid, do roku 2020. Aktualnie dostawcy energii elektrycznej instalują inteligentne liczniki w ramach programów pilotażowych.

źródło: wnp.pl, pap

Powiązane treści
Ograniczanie zużycia energii w systemach mikroprocesorowych
Wzrasta zużycie energii elektrycznej w Polsce
Apator dostarczy inteligentne liczniki za 7,8 mln zł
Inteligentne liczniki energii u 80% odbiorców przed 2020 r.
Inteligentne liczniki droższe niż przewidywano
USA inwestują w inteligentną sieć energetyczną
Nowoczesne liczniki energii elektrycznej
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Sprzęt dla półprzewodników bije rekordy – AI i nowe technologie napędzają globalny rynek do 138 mld USD!
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów