USA inwestują w inteligentną sieć energetyczną
| Gospodarka ArtykułyDepartament Energii USA przyznał 100 mln dol. jako granty na przeszkolenie około 30 tysięcy pracowników w zakresie technologii smart grid – inteligentnej sieci energetycznej.
Dopłaty przydzielono 54 uniwersytetom, szkołom wyższym oraz firmom na programy szkoleń dla elektryków, techników, operatorów systemów, inżynierów systemów energetycznych, specjalistów z zakresu bezpieczeństwa sieci komputerowych. Największymi beneficjentami grantów są zakład użyteczności publicznej Florida Power and Light, Uniwersytet Stanowy w Pensylwanii oraz Instytut Technologii Illinois (IIT), każde z nich otrzyma wsparcie około 5 mln dol. IIT stworzy centrum szkolenia w zakresie inteligentnej sieci, w którym w ciągu trzech lat z kursów skorzystać będzie mogło 49 tys. osób. IIT jest już zaangażowany w szereg dużych projektów dotyczących inteligentnej sieci, w tym inicjatywę Perfect Power połączoną z budową tzw. mikrosieci energetycznej (microgrid) oraz budowę centrum badań nad energią wiatrową.
Środki na organizację szkoleń pozyskała również jedna z największych firm na świecie, przedsiębiorstwo technologiczne i dostawca energii General Electric, który już zajmuje się sprzedażą systemów inteligentnej sieci. GE zdobył 649 tysięcy dol., aby stworzyć profesjonalny ośrodek szkoleniowy, w jakim gruntowny trening będzie rocznie przechodzić 260 inżynierów i programistów. W gotowości do rozwoju biznesu GE utworzył w zeszłym roku oddział budowy smart grid.
Oddział ten wykorzystuje rodzące się okazje do prowadzenia działalności na rynku lokalnym, a także w Chinach, Europie, Indiach i w innych regionach. W koncepcji inteligentnej sieci chodzi o optymalizację funkcjonowania sieci energetycznej: od lepszego zintegrowania pojedynczych odnawialnych źródeł energii, w tym niewielkich, zdecentralizowanych dostawców, z siecią ogólnokrajową, przez tworzenie jednostek magazynowania energii, po bardziej wydajny od obecnego przesył i wykorzystanie energii przez odbiorców.
Umożliwia je między innymi wzajemna komunikacja odbiorców i producentów, jaka odbywa się z wykorzystaniem danych z czujników i liczników, w ramach zintegrowanego systemu telematycznego sieci. W październiku zeszłego roku administracja amerykańska wyasygnowała 3,4 mld dol. na granty przeznaczone na rozwój inteligentnej sieci. W ramach tej największej tego rodzaju inwestycji w historii USA przygotowywana jest instalacja 2,5 mln inteligentnych liczników pomocnych użytkownikom w monitorowaniu zużycia energii. Budowanych jest również 200 tys. inteligentnych transformatorów oraz 700 automatycznych rozdzielni, jakie przyczynią się do zwiększenia niezawodności i bezawaryjności sieci energetycznej.(MT)