Rośnie sprzedaż półprzewodników - branżowe prognozy korygowane w górę

| Gospodarka Artykuły

Organizacja Semiconductor Industry Association (SIA), reprezentująca amerykańską czołówkę producentów i projektantów półprzewodników, poinformowała, że światowa sprzedaż komponentów półprzewodnikowych osiągnęła w październiku bieżącego roku wartość 30,5 mld dolarów, czyli o 5% większą niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Sprzedaż ta wzrosła od poprzedniego miesiąca o 3,4%, kiedy to wyniosła 29,5 mld dolarów. Wszystkie miesięczne wyniki sprzedaży są kompilowane przez World Semiconductor Trade Statistics (WSTS) i reprezentują trzymiesięczną średnią ruchomą.

Rośnie sprzedaż półprzewodników - branżowe prognozy korygowane w górę

- Światowy rynek półprzewodników w ostatnich miesiącach uległ odbiciu i w październiku zanotował największy od marca 2015 roku wzrost sprzedaży, liczony rok do roku. Sprzedaż wzrosła w porównaniu do ubiegłego miesiąca na wszystkich rynkach regionalnych i prawie w każdej większej kategorii produktów półprzewodnikowych. Najnowsze prognozy branżowe zostały skorygowany w górę i teraz oczekuje się płaskiego charakteru wyników rocznej sprzedaży w 2016 roku i niewielkiego wzrostu w roku 2017 i 2018. Przemysł półprzewodnikowy jest dobrze przygotowany do silnego zamknięcia 2016 roku - powiedział John Neuffer, prezes i CEO Semiconductor Industry Association.

Regionalnie rok do roku sprzedaż wzrosła w Chinach o 14%, w Japonii o 7,2%, w regionie Azji o 1,9% i w obu Amerykach o 0,1%. Spadek sprzedaży wystąpił w Europie - o 3%. W porównaniu z ubiegłym miesiącem sprzedaż wzrosła we wszystkich rynkach regionalnych: w obu Amerykach o 6,5%, w Chinach o 3,2%, Japonii - 3%, w Europie - 2,2% oraz w obszarze Azji i Pacyfiku o 2%.

SIA zatwierdziła kilka dni temu najnowsze globalne prognozy WSTS dotyczące sprzedaży półprzewodników. Światowa sprzedaż w branży osiągnąć ma w 2016 roku 335 mld dolarów - spadek o 0,1% w porównaniu do roku 2015. WSTS przewiduje w skali rok do roku wzrost sprzedaży w Japonii o 3,2% i w regionie Azji i Pacyfiku o 2,5%, przy jej spadku w Europie o 4,9% oraz w obu Amerykach o 6,5%. Wśród głównych kategorii produktów półprzewodnikowych WSTS prognozuje wzrost w 2016 roku dla czujników - o 22,6%, elementów dyskretnych - 4,2%, układów analogowych - 4,8% oraz dla układów scalonych MOS, które obejmują mikroprocesory i mikrokontrolery - 2,3%.

Po roku 2016 oczekuje się, że rynek półprzewodników będzie rósł w tempie umiarkowanym we wszystkich regionach. WSTS przewiduje globalnie 3,3-procentowy wzrost w roku 2017 (346,1 mld dolarów sprzedaży ogółem) i 2,3-procentowy wzrost w roku 2018 (354,0 mld dolarów).

źródło: SIA