Europa Środkowo-Wschodnia, Włochy i Niemcy w czołówce krajów o najwyższym wzroście sprzedaży półprzewodników
| Gospodarka ArtykułyDystrybutorzy komponentów półprzewodnikowych w Europie już od dwóch lat nie mogą narzekać na koniunkturę i warunki prowadzenia działalności. Efekt kursów walutowych, które w roku ubiegłym silnie wpłynęły na wysokie wskaźniki wzrostu, przestał obecnie odgrywać znaczącą rolę. W sumie w I kwartale bieżącego roku obroty dystrybutorów półprzewodników w Europie wzrosły w skali rocznej o 8,4% i osiągnęły rekordowe 1,93 mld euro, poinformowało stowarzyszenie branżowe dystrybutorów i producentów DMASS.
Swoimi analizami stowarzyszenie obejmuje około 80 do 85% całego rynku w obrębie Europy, dane nie dotyczą sektora komputerów osobistych.
Według DMASS sytuacja rynku Europy jest bardzo stabilna, niespecjalnie oddziałują na nią trudności obserwowane na rynkach azjatyckich, na przykład w Chinach. Obroty firm w pierwszej połowie 2016 r. są bardzo satysfakcjonujące - po dwucyfrowej poprawie obrotów w roku ubiegłym ponad 8-procentowy wzrost w okresie styczeń-czerwiec można traktować jako powrót do normalnej skali wzrostu.
Ten znaczny wzrost sprzedaży różnie rozkładał się na mapie Europy. Najbardziej pozytywną zmianę analitycy odnotowali we Włoszech, gdzie obroty dystrybutorów w I kwartale wzrosły o 19,9%, a rynek powiększył się do 198 mln euro. Branża we Włoszech potwierdziła w ten sposób swoją żywotność i zdolność do odzyskania sprawności produkcyjnej i biznesowej po okresie zastoju. Europa Środkowo-Wschodnia jest już można powiedzieć od lat obszarem znacznego, stabilnego wzrostu popytu na półprzewodniki. Tak samo było i w pierwszym kwartale 2016 r. kiedy rynek dystrybucji powiększył się 15,3%, do 265 mln euro.
Dobre dane stowarzyszenie DMASS pozyskało także z największego rynku Europy, z Niemiec. Jest to o tyle ważne, że wcześniej w Niemczech obserwowaliśmy spowolnienie i spadki obrotów przez kilka kwartałów z rzędu. Wzrost za pierwsze trzy miesiące roku liczony kwartalnie wyniósł w Niemczech 11,7%, a obroty sięgnęły 606 mln euro. We Francji obroty firm dystrybucyjnych zwiększyły się o 4,6%, do 144 mln euro, natomiast w Wielkiej Brytanii sprzedaż dystrybutorów zmalała o 0,4% (głównie przez kwestie kursów walutowych) - do 147 mln euro. Większy spadek odnotowały klasyfikowane łącznie Skandynawia i Dania, gdzie obroty spadły łącznie o 7,7%, do 163 mln euro.
Obroty dystrybutorów półprzewodników w Europie w latach 2015-2016 r., w mld euro, źródło: DMASS |
Rynek technologiczny i sprzętu elektronicznego podlega ciągłemu rozwojowi, zmienia się więc też zapotrzebowanie na poszczególne produkty, choć wiele podzespołów ma stale zapewniony wysoki popyt. W I kwartale br. DMASS odnotowało dwucyfrowy wzrost popytu na czujniki, optoelektronikę, układy logiczne powiązane z mikrokomputerami oraz standardowe produkty logiczne. Największy z segmentów podzespołów dostarczanych klientom przez dystrybutorów - układy analogowe - uzyskał wzrost 8,7%, a wartość sektora analogowego wyniosła w Europie 579 mln euro. Niższe wzrosty odnotowano dla układów logiki programowalnej i elementów dyskretnych, w tym komponentów mocy.
Marcin Tronowicz