Niemcy zainwestują 3 miliardy euro w sztuczną inteligencję

| Gospodarka Aktualności

Niemiecki rząd skieruje około 3 mld euro na badania i rozwój w zakresie sztucznej inteligencji. Ten krok europejskiej potęgi gospodarczej wpisuje się w dążenie do zlikwidowania luki w innowacyjności między nią a Ameryką i Azją.

Niemcy zainwestują 3 miliardy euro w sztuczną inteligencję

Suma, która ma zostać wydana do 2025 r., przedstawiona w dokumencie roboczym "AI made in Germany", z którym zapoznała się agencja Reuters, jest miarą obaw, które Berlin odczuwa w związku z wyzwaniem, jakie technologie cyfrowe i sztuczna inteligencja stanowią dla tradycyjnej niemieckiej produkcji przemysłowej, skoncentrowanej na eksporcie. Dokument podkreśla także wpływ sztucznej inteligencji na politykę społeczną i zatrudnienie, odzwierciedlając występujące w Niemczech obawy w kwestii prywatności i tego, że szalejące zmiany technologiczne mogą zakłócić istniejące modele społeczne.

- Chcemy promować wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie, ale technologia o tak głębokim oddziaływaniu jak sztuczna inteligencja musi być osadzona w ramach chroniących fundamentalne wartości społeczne i prawa jednostki - napisano w rządowym dokumencie.

źródło: Reuters

Zobacz również