Unia Europejska zainwestuje 1,5 miliarda euro w sztuczną inteligencję

| Gospodarka Artykuły

Do 2020 roku Komisja Europejska zwiększy inwestycje w sztuczną inteligencję o około 70%, do 1,5 miliarda euro (1,83 miliarda dolarów), aby dogonić Azję i Stany Zjednoczone. Każdy z tych regionów inwestuje w sztuczną inteligencję co najmniej trzy razy więcej niż Europa. Komisja jest zdania, że ​​inwestycja warta 1,5 miliarda euro powinna wygenerować dodatkowe 2,5 miliarda euro z istniejących partnerstw publiczno-prywatnych, na przykład w zakresie big data i robotyki.

Unia Europejska zainwestuje 1,5 miliarda euro w sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja otwiera perspektywę zrewolucjonizowania sektorów gospodarki, od opieki zdrowotnej, poprzez transport, aż po rolnictwo, a Europa nie chce pozostać w tyle w cyfrowym wyścigu. KE liczy na to, że do końca 2020 r. prywatne i publiczne inwestycje w sztuczną inteligencję łącznie wyniosą co najmniej 20 miliardów euro, co ma zagwarantować utrzymanie konkurencyjności.

W 2016 r. europejskie prywatne inwestycje w sztuczną inteligencję wyniosły około 2,4-3,2 mld euro, w porównaniu z prawie 10 mld euro w Azji i 18 mld euro w Ameryce.

Kraje europejskie, takie jak Francja i Wielka Brytania, indywidualnie uczyniły inwestycje w AI priorytetem. Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał w marcu przeznaczyć na AI 1,5 miliarda euro z publicznych pieniędzy.

źródło: Reuters