Rynek chipów do AI podwoi się w ciągu 5 lat

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według raportu ABI Research rynek chipów do aplikacji związanych ze sztuczną inteligencją (AI) wzrośnie z 4,2 mld dolarów w 2019 roku do 10 mld w roku 2024. Firmy Nvidia i Intel, które są obecne liderami w tym sektorze, zaczynają mieć coraz więcej konkurentów, takich jak m.in. Cambricon Technologies, Graphcore, Habana Labs i Qualcomm.

Rynek chipów do AI podwoi się w ciągu 5 lat

Chipy przeznaczone dla sztucznej inteligencji zajmują się analizą i wnioskowaniem na podstawie danych dostępnych w chmurach obliczeniowych, zapewniając usługi klasy AI dla aplikacji korzystających z chmur, a więc smartfonów, pojazdów autonomicznych lub robotów. Funkcje związane z AI obejmują usługi takie, jak m.in. chatboty i konwersacyjną sztuczną inteligencję, a także systemy monitorowania oszustw czy cyberbezpieczeństwa.

Wymienione systemy realizują funkcje sztucznej inteligencji na zasadach głębokiego uczenia się, co oznacza, że wnioskowanie wymaga znacznej mocy obliczeniowej. Stąd specjalizowane pod kątem AI chipy są w rzeczywistości akceleratorami takich obliczeń, działającymi podobnie jak bloki GPU w "koparkach" kryptowalut. Z tych powodów praktycznie wszyscy dostawcy usług chmurowych (CSPs - Cloud Services Providers), pracują nad implementacją ASIC-ów akcelerujących obliczenia związane z AI.

Dzisiejszy rynek chipów AI jest podzielony na trzy segmenty związane z modelami biznesowymi chmur obliczeniowych. Układy te współpracują z ogólnodostępnymi chmurami obliczeniowymi firm AWS, Microsoft, Google, Alibaba, Baidu, Tencent i innych. Są też rozwiązania dla przedsiębiorstw oparte o chmury prywatne, a także wersje hybrydowe, czyli oferty łączące chmurę publiczną i prywatną (VMware, Rackspace, NetApp, HPE, Dell).

 
Całkowite roczne przychody ze sprzedaży chipów do AI, od 2017 do 2024 r. (źródło: ABI Research)

Zobacz również