Rynek chipów do AI podwoi się w ciągu 5 lat

Według raportu ABI Research rynek chipów do aplikacji związanych ze sztuczną inteligencją (AI) wzrośnie z 4,2 mld dolarów w 2019 roku do 10 mld w roku 2024. Firmy Nvidia i Intel, które są obecne liderami w tym sektorze, zaczynają mieć coraz więcej konkurentów, takich jak m.in. Cambricon Technologies, Graphcore, Habana Labs i Qualcomm.

Posłuchaj
00:00

Chipy przeznaczone dla sztucznej inteligencji zajmują się analizą i wnioskowaniem na podstawie danych dostępnych w chmurach obliczeniowych, zapewniając usługi klasy AI dla aplikacji korzystających z chmur, a więc smartfonów, pojazdów autonomicznych lub robotów. Funkcje związane z AI obejmują usługi takie, jak m.in. chatboty i konwersacyjną sztuczną inteligencję, a także systemy monitorowania oszustw czy cyberbezpieczeństwa.

Wymienione systemy realizują funkcje sztucznej inteligencji na zasadach głębokiego uczenia się, co oznacza, że wnioskowanie wymaga znacznej mocy obliczeniowej. Stąd specjalizowane pod kątem AI chipy są w rzeczywistości akceleratorami takich obliczeń, działającymi podobnie jak bloki GPU w "koparkach" kryptowalut. Z tych powodów praktycznie wszyscy dostawcy usług chmurowych (CSPs - Cloud Services Providers), pracują nad implementacją ASIC-ów akcelerujących obliczenia związane z AI.

Dzisiejszy rynek chipów AI jest podzielony na trzy segmenty związane z modelami biznesowymi chmur obliczeniowych. Układy te współpracują z ogólnodostępnymi chmurami obliczeniowymi firm AWS, Microsoft, Google, Alibaba, Baidu, Tencent i innych. Są też rozwiązania dla przedsiębiorstw oparte o chmury prywatne, a także wersje hybrydowe, czyli oferty łączące chmurę publiczną i prywatną (VMware, Rackspace, NetApp, HPE, Dell).

 
Całkowite roczne przychody ze sprzedaży chipów do AI, od 2017 do 2024 r. (źródło: ABI Research)
Powiązane treści
Izraleska Cortica razem z BMW i Toyotą opracują nowatorską technologię AI
Czy Braindrop przyniesie nową erę w sztucznej inteligencji?
Microsoft zainwestuje 1 mld USD w OpenAI
Wearables AI - nowy perspektywiczny segment elektroniki noszonej
AI zapewni autonomię poruszania się na drogach
Japonia drąży nisze w AI i IoT
Qualcomm powołuje fundusz wart 100 milionów dolarów, by inwestować w start-upy AI
Intel przedstawił pierwszy procesor ze sztuczną inteligencją
Nvidia wyszkoli 5 tys. osób w zakresie wykorzystywania sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja wkracza w projektowanie PCB
Niemcy zainwestują 3 miliardy euro w sztuczną inteligencję
W 2017 roku Intel sprzedał chipy obsługujące sztuczną inteligencję warte miliard dolarów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów