Microsoft zainwestuje 1 mld USD w OpenAI

| Gospodarka Projektowanie i badania

Microsoft ogłosił w poniedziałek, że zainwestuje 1 mld dolarów w mającą siedzibę w San Francisco spółkę OpenAI. Obie firmy planują utworzyć wieloletnie partnerstwo w celu opracowania sztucznej inteligencji,  która będzie wykorzystywana w chmurowych usługach Microsoft Azure. Inwestycja pomoże OpenAI w rozwijaniu technologii "sztucznej inteligencji ogólnej" AGI (Artificial General Intelligence), która zaoferuje jeszcze większe możliwości w porównaniu z klasyczną AI.

Microsoft zainwestuje 1 mld USD w OpenAI

Firma OpenAI została założona w 2015 roku jako organizacja non profit z finansowaniem w wysokości 1 miliarda dolarów pochodzącym od inwestorów z Doliny Krzemowej, między innymi Sama Altmana, Petera Thiela i współzałożyciela LinkedIn, Reida Hoffmana. Na początku tego roku grupa stworzyła powiązany z nią podmiot typu for profit, który ma przejąć inwestycje zewnętrzne.

Usługi z zakresu przetwarzania w chmurze są głównym kosztem prowadzenia działalności OpenAI, który w 2017 roku wyniósł 7,9 mln dolarów, czyli około jednej czwartej całkowitych kosztów operacyjnych za ten rok.

źródło: Reuters

Zobacz również