Siemens przejmuje Mentor Graphics za 4,5 mld dolarów

| Gospodarka Artykuły

Realizując strategię Vision 2020 Siemens przekształca się w cyfrowe przedsiębiorstwo przemysłowe i rozszerza swój portfel przemysłowego oprogramowania. Firmy Siemens i Mentor Graphics poinformowały dzisiaj o fuzji, w ramach której Siemens przejmie Mentora płacąc gotówką 37,25 dolara za akcję, co daje wartość nabywanego przedsiębiorstwa równą 4,5 mld dolarów. Wartość oferty zakupu stanowi 21-procentową premię w stosunku do kursu akcji Mentora z 11 listopada 2016 roku. Zarząd Mentor Graphics zatwierdził porozumienie o połączeniu i zalecił jego przyjęcie przez akcjonariuszy.

Siemens przejmuje Mentor Graphics za 4,5 mld dolarów

Ogłoszone przejęcie zdecydowanie wzmacnia wiodącą pozycję Siemensa w zakresie oferty oprogramowania dla cyfrowych przedsiębiorstw przemysłowych (Digital Enterprise Software), wykorzystując ugruntowaną pozycję Mentora w obszarze projektowania układów elektronicznych, systemów symulacyjnych oraz rozwiązań produkcyjnych. Możliwości te są dzisiaj niezbędne dla realizacji inteligentnych połączeń między urządzeniami, jak przykładowo ma to miejsce w przypadku pojazdów autonomicznych.

Siemens spodziewa się osiągnięcia znacznych korzyści poprzez połączenie wzrostu przychodów i przewidywany wzrost marży o łącznym wpływie EBIT w wysokości ponad 100 mln euro w ciągu 4 lat od dnia zamknięcia transakcji.

Transakcja jest jeszcze uzależniona od zwyczajowych warunków zamknięcia i oczekuje się jej sfinalizowania w drugim kwartale fiskalnym 2017 roku. Mentor stanie się częścią pionu Siemensa zajmującego się oprogramowaniem PLM - DF Division. DF jest liderem w dziedzinie technologii automatyzacji oraz wiodącym dostawcą oprogramowania PLM.

Amerykański Mentor ma siedzibę w Wilsonville w stanie Oregon i zatrudnia ponad 5700 pracowników w 32 krajach na całym świecie. W roku finansowym zakończonym 31 stycznia 2016 Mentor odnotował przychody w wysokości około 1,2 mld dolarów.

źródło: Siemens