Digi Key i Mentor wypuszczają nowe wersje oprogramowania PADS Maker

| Gospodarka Artykuły

Firmy Mentor Graphics - obecnie część biznesu Siemensa - oraz Digi-Key przygotowały dwie nowe wersje oprogramowania EDA z rodziny PADS - Maker i Maker Pro. Jest to oprogramowanie przeznaczone dla zaawansowanych hobbystów i użytkowników niekomercyjnych, którzy potrzebują wydajnych i zaawansowanych narzędzi projektowych, niemniej nie są w stanie zapłacić za normalne licencje biznesowe. PADS Maker jest oferowany bezpłatnie natomiast wersja Pro o większych możliwościach za 499 dolarów.

Digi Key i Mentor wypuszczają nowe wersje oprogramowania PADS Maker

Obie umożliwiają dostęp do pełnego katalogu podzespołów Digi-Key i bazy PartQuest zawierającej ponad milion danych CAD o podzespołach. Jest też możliwość korzystania z darmowego symulatora układów analogowych i cyfrowych bazującego na chmurze obliczeniowej PADS AMS Cloud.

PADS Maker to narzędzie w którym postawiono na intuicyjną obsługę i pozostawiono możliwość skalowania, a więc przeniesienia projektu do zaawansowanych wersji oprogramowania EDA Mentora, np. HyperLynks. Warto dodać, że opłata za licencję Pro jest jednorazowa - Mentor zrezygnował w nowej wersji z opłaty rocznej za używanie na rzecz normalnego zakupu "license once and use forever", co wydaje się być ewidentną zachętą dla potencjalnych nabywców tej klasy narzędzi i prztyczkiem w nos dla Autodesku, który popsuł system licencjonowania Eagle, zamieniając licencje normalne na opłaty roczne za korzystanie. Należy również zauważyć, że darmowa wersja Eagle 8.0 jest ograniczona do 80 cm², a PADS Maker udostępnia 3 dm² - to całkiem sporo!

Wersja Grupa Połączenia Wielkość PCB Liczba warstw
PADS Maker Layout Maker 1500 25 cali², tj. ok. 3 dm² 6, w tym 4 sygnałowe
PADS Maker Schematic Maker 1500 n.d. n.d.
PADS MakerPro Layout Maker Pro Bez ograniczeń 25 cali² 8, w tym 6 sygnałowych
PADS MakerPro Schematic Maker Pro Bez ograniczeń n.d. n.d.

Zobacz również