Rekordowe przejęcie w branży półprzewodnikowej

| Gospodarka Artykuły

Qualcomm, potentat w zakresie produkcji chipów do urządzeń mobilnych, przejmuje NXP w największej w historii przemysłu półprzewodnikowego transakcji o wartości 47 miliardów dolarów. Dzięki tej akwizycji Qualcomm chce zmniejszyć swoją zależność od rynku smartfonów oraz przyspieszyć ekspansję na nowe gałęzie przemysłu, a także na rynek automotive. NXP ma w tym sektorze silną pozycję po przejęciu w ubiegłym roku firmy Freescale Semiconductor.

Rekordowe przejęcie w branży półprzewodnikowej

Firmy Qualcomm Incorporated oraz NXP Semiconductors N.V. zawarły ostateczne porozumienie, jednogłośnie zatwierdzone przez oba zarządy, w ramach którego spółka zależna Qualcomma ogłosi wezwanie do nabycia wszystkich wyemitowanych akcji zwykłych NXP za 110 dolarów za akcję w gotówce, co odpowiada całkowitej wartości transakcji wynoszącej około 47 miliardów dolarów. Transakcja ma być zamknięta do końca 2017 roku.

- Połączenie Qualcomm i NXP zgromadzi wszystkie technologie niezbędne do realizacji naszej wizji bezpiecznej komunikacji w świecie inteligentnych urządzeń, łącząc zaawansowane technologie obliczeniowe z powszechnym dostępem do niezawodnych i wysokowydajnych rozwiązań typu mixed-signal, w tym mikrokontrolerów. Wspólnie będziemy w stanie zapewnić bardziej kompletne rozwiązania, które pozwolą na dalsze wzmocnienie naszej pozycji lidera i rozwinąć silne już partnerstwo w ramach szerokiej bazy klientów, zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym oraz przemysłowym i konsumpcyjnym Internecie Rzeczy - powiedział Rick Clemmer, CEO NXP.

Oczekuje się, że połączona firma będzie mieć roczne przychody przekraczające 30 mld dolarów i, wychodząc na pozycję lidera w sektorze mobilnym, motoryzacji, Internetu Rzeczy, bezpieczeństwa oraz RF i sieci, w 2020 roku osiągnie sprzedaż na poziomie 138 mld dolarów. Qualcomm przewiduje, że w dwa lata po zamknięciu transakcji uzyska 500 mln dolarów rocznych oszczędności kosztowych.

źródło: Qualcomm, Bloomberg