wersja mobilna
Online: 633 Sobota, 2017.11.18

Biznes

NXP sprzedaje oddział produktów standardowych, stawia na rozwój sieci oraz układów motoryzacyjnych

wtorek, 02 sierpnia 2016 12:41

Nowe NXP Semiconductors, czyli NXP zintegrowane z Freescale po fuzji obu firm z końca ubiegłego roku, sprawnie poradziło sobie z niezbędną restrukturyzacją i dokonało bardzo ograniczonych zwolnień, generalnie utrzymując poziom zatrudnienia sprzed złączenia obu firm, a zarazem zdołało zwiększyć obroty w sektorze motoryzacyjnym, jednym z kilku najważniejszych dla firmy obszarów dostaw półprzewodników.

Poza motoryzacją NXP jest także czołowym graczem na rynkach kart elektronicznych, bezprzewodowych sieci komunikacyjnych takich jak NFC, mikrokontrolerów, procesorów komunikacyjnych czy tranzystorów mocy w.cz., które wszystkie wpisują się w nowe standardy przemysłowego i konsumenckiego Internetu Rzeczy (IoT). Są to obszary wzrostu wybrane przez NXP jako kierunki strategicznego rozwoju działalności. Traktując te dziedziny jako priorytetowe, firma nie waha się rezygnować z zaangażowania w innych obszarach biznesu.

Nexperia z Nijmegen

W czerwcu br. NXP poinformowało o sprzedaży oddziału produktów standardowych i przekazaniu go konsorcjum inwestycyjnemu złożonemu z funduszy inwestycyjnych Beijing Jianguang Asset Management (w skrócie JAC Capital) oraz Wise Road Capital. JAC Capital należy do chińskiej grupy inwestycyjnej China Jianyin Investment. Zgodnie z zawartą umową, za nowy nabytek inwestorzy zapłacą około 2,75 mld dol.

Oddział produktów standardowych NXP dostarcza na rynek elementy dyskretne, układy logiczne oraz tranzystory mocy przeznaczone do sektorów motoryzacji, przemysłowego, mikrokomputerów, konsumenckiego, aplikacji elektroniki noszonej i na inne rynki. Po uzyskaniu wszelkich niezbędnych zgód i zezwoleń oraz zakończeniu rozmów z przedstawicielami pracowników i ostatecznym zamknięciu transakcji przewidywanym na I kw. 2017 r. obecny oddział produktów standardowych NXP uzyska nową nazwę: Nexperia. Siedziba firmy będzie się mieścić w Nijmegen w Holandii. Łączne obroty oddziału NXP produktów standardowych w roku ubiegłym wyniosły 1,2 mld dol., a w 2011 r. ich sprzedaż stanowiła około 30% obrotów firmy.

W opinii prezesa NXP Ricka Clemmera transakcja umożliwi holenderskiej firmie mocniejsze zaangażowanie w rozwój kluczowych dla NXP obszarów biznesu, wydajnych układów mixed-signal oraz także bezpiecznych sieci komunikacyjnych projektowanych pod kątem połączonych z Internetem samochodów oraz sieci inteligentnych systemów (IoT). Clemmer podkreślał istotne znaczenie dla firmy biznesu wydajnych układów mixed-signal jeszcze w 2009 r., zaraz po objęciu funkcji prezesa NXP. Na utworzeniu Nexperii skorzystać też mają klienci NXP, ponieważ JAC Capital oraz Wise Road Capital skupią się na inwestycjach w firmę w perspektywie globalnej, aby pobudzić i wesprzeć także jej rozwój w przyszłości.

Zgodnie z umową, do Nexperii przeniesiona zostanie cała działalność oddziału produktów standardowych NXP, w tym jego zarząd pod kierownictwem Fransa Schepera i 11 tysięcy pracowników. Nexperia stanie się niezależną firmą skupiającą działalność w Holandii, w pełni należącą do JAC Capital oraz Wise Road Capital. Ponadto do Nexperii przeniesione zostaną fabryki półprzewodników typu front-end w Manchesterze i w Hamburgu, a także fabryki back-end w Guangdong w Chinach, Seremban w Malezji oraz Cabuyao na Filipinach. Tak samo do nowej firmy przeniesiony ma być należący do NXP producent sprzętu produkcyjnego ITEC wraz ze wszystkimi posiadanymi przez niego patentami i prawami własności intelektualnej związanymi z wytwarzaniem produktów standardowych.

Samochody i systemy obronne
Dostawy półprzewodników na rynek motoryzacyjny w 2015 r., źródło: Semicast Research

Dostawy półprzewodników na rynek motoryzacyjny w 2015 r., źródło: Semicast Research

Ważnymi kierunkami rozwoju półprzewodników dla NXP są motoryzacja i przemysł zbrojeniowy. Niedawno firma wprowadziła do oferty komplet nowych tranzystorów LDMOS przeznaczonych do wzmacniaczy mocy w.cz. w radarach wojskowych oraz do systemów identyfikacji swój-obcy (IFF) pracujących w zakresie częstotliwości 900 i 1400 MHz. Systemy z tymi zaawansowanymi w kategorii wydajności tranzystorami są obecnie testowane przez kilku klientów firmy.

Za Freescale, jednego z najważniejszych na świecie dostawców układów MCU dla motoryzacji, NXP zapłaciło w roku ubiegłym niebagatelną sumę 11,8 mld dol. Według agencji badania rynku Semicast Research dzięki przejęciu NXP stał się liderem w zakresie dostaw półprzewodników dla branży samochodowej, zdaniem analityków w 2015 r. wartym 28,2 mld dol. NXP wraz z Freescale miał w tym rynku 14-procentowy udział. Nowy NXP ma bardzo ugruntowaną pozycję na rynku dostaw podzespołów dla motoryzacji. Jego pozycji lidera dostaw półprzewodników samochodowych obecnie mogłaby zagrozić jedynie fuzja dwóch innych dużych graczy. W opinii analityków Semicast, poza rynkiem półprzewodników motoryzacyjnych NXP jest niezwykle konkurencyjny w sektorze przemysłowym, medycznym i w mikrokontrolerach.

Marcin Tronowicz

 

World News 24h

piątek, 17 listopada 2017 19:54

MediaTek's sales revenue decreased by more than 18 percent in 3Q17 compared with a year before as it was overtaken by Nvidia in a fabless chip company ranking from market research firm TrendForce Corp. MediaTek's year-on-year revenue dropped by 18.8 percent while Qualcomm recorded revenue growth. Both companies play in the smartphone market. Although MediaTek introduced the P23 and P30 processors in response to the demand in high-end smartphone market Qualcomm is moving to 14nm process technology and is highly competitive on price. As a result, MediaTek experienced a drop in smartphone chip shipments, TrendForce said.

więcej na: www.eenewseurope.com