W branży półprzewodnikowej wyhamowały transakcje M&A

| Gospodarka Artykuły

W nadchodzącej aktualizacji do raportu McClean 2017, która ma być wydana jeszcze w tym tygodniu, IC Insights odnosi się do zmieniającego się krajobrazu branży półprzewodników w dziedzinie fuzji i przejęć. Wartość transakcji M&A - mergers and acquisitions - w bieżącym roku znacznie zmalała. Liczne mniejsze transakcje zostały dokonane, ale umowy o dużej wartości, "megadeals", jeszcze nie miały miejsca.

W branży półprzewodnikowej wyhamowały transakcje M&A

Historyczna fala fuzji i przejęć, która przetoczyła się przez branżę półprzewodnikową w ciągu ostatnich dwóch lat, w pierwszej połowie 2017 r. opadła. Łączna wartość ogłoszonych od stycznia kilkunastu transakcji osiągnęła zaledwie 1,4 mld dolarów.

Transakcje M&A w branży półprzewodnikowejW pierwszych połowach roku 2016 oraz rekordowo wysokiego pod względem transakcji M&A roku 2015 łączna wartość umów wyniosła odpowiednio 4,6 mld i 72,6 mld dolarów (wykres). Zatem w ubiegłym roku transakcje M&A zaczęły rozwijać się powoli - w porównaniu do rekordowego tempa w pierwszej połowie roku 2015 - ale kilka dużych transakcji ogłoszonych w trzecim kwartale spowodowało, że w branży półprzewodnikowej wartość akwizycji w całym 2016 roku wzrosła do blisko 100 mld dolarów, zbliżając się do rekordu wszech czasów, czyli 107,3 mld dolarów z roku 2015.

W lipcu bieżącego roku kilka dużych przejęć było w fazie negocjacji lub też krążyły na ich temat różne pogłoski, ale jest mało prawdopodobne, że wartość ewentualnych umów zbliży się w jakikolwiek sposób do poziomów z lat 2015-2016.

Duża różnica między tegoroczną aktywnością w zakresie fuzji i przejęć a poprzednimi dwoma latami polega na braku przejęć spektakularnych, czyli tzw. megadeals. Do tej pory tylko jedna transakcja w 2017 r. osiągnęła pół miliarda dolarów - gotówkowa transakcja przejęcia firmy Exar przez spółkę MaxLinear warta 687 mln dolarów, ogłoszona w marcu i zakończona w maju.

W 2016 r. było siedem transakcji przekraczających miliard dolarów, z których trzy miały wartość ponad 10 mld. W roku 2015 miliardowych transakcji było 10, w tym cztery na przeszło 10 mld dolarów. Lista firmy IC Insights obejmuje wyłącznie dostawców półprzewodników i wyklucza przejęcia przedsiębiorstw zajmujących się oprogramowaniem i systemami biznesowymi, czego przykładem jest ogłoszone przez Intela w marcu br. przejęcie izraelskiego dostawcy technologii obrazowania dla pojazdów autonomicznych - firmy Mobileye - za 15,3 mld dolarów.

źródło: IC Insights

Zobacz również