wersja mobilna
Online: 580 Sobota, 2017.11.25

Biznes

Rynek półprzewodników mocy dla motoryzacji wzrośnie do przeszło 8,5 mld dolarów

piątek, 20 stycznia 2017 12:37

Według nowej analizy opublikowanej przez IHS Markit światowy rynek półprzewodników mocy stosowanych w samochodach osobowych i lekkich pojazdach pasażerskich zwiększy się o ponad 3 mld dolarów w ciągu najbliższych sześciu lat. Raport "Power Semiconductors in Automotive - 2017" przewiduje, że wartość tego rynku wzrośnie z 5,5 mld dolarów w 2016 roku do przeszło 8,5 mld dolarów w roku 2022, co oznacza roczną stopę wzrostu na poziomie 7,5%.

- Ogólne zwiększenie elektryfikacji w pojazdach - szczególnie w pojazdów hybrydowych i elektrycznych - napędza rynek półprzewodników mocy przeznaczonych dla motoryzacji. Pozostawanie on-line przy użyciu smartfonów i tabletów to współczesny sposób życia i dlatego dzisiejsi kierowcy oczekują w samochodach technologii Bluetooth, telefonii komórkowej i innych funkcji telematycznych. Wszystkie te opcje wymagają zastosowania półprzewodników mocy do kontroli zasilania w pojazdach - powiedział Richard Eden, analityk z IHS Markit.

Do wzrostu zapotrzebowania na półprzewodniki mocy w przemyśle motoryzacyjnym przyczynia się również dążenie do podnoszenia komfortu i bezpieczeństwa jazdy poprzez stosowanie rozwiązań, takich jak automatyczne systemy hamowania awaryjnego (AEB) czy też trendy proekologiczne, jak paliwooszczędność i minimalizacja poziomów emisji pojazdów. To, zdaniem IHS, niezbędne kroki pośrednie przed opracowaniem drogowych systemów wspomagających pojazdy autonomiczne.

Badając rynek elektroniki samochodowej, IHS Markit wyróżnia w pojazdach pięć kategorii zastosowań: nadwozie i komfort, podwozie i bezpieczeństwo, infotainment, układy napędowe oraz zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS). Spośród nich układy napędowe odpowiadały za 47% całego motoryzacyjnego rynku półprzewodników mocy w 2015 roku. Przewidywany wzrost sprzedaży pojazdów hybrydowych i elektrycznych w ciągu najbliższych kilku lat będzie pobudzać sprzedaż półprzewodników mocy do układów napędowych i między rokiem 2015 a 2022 CAGR osiągnie 9,6%. W efekcie układy napędowe obejmą 54% omawianego rynku.

Według raportu IHS Markit "podwozie i bezpieczeństwo" jest drugą najważniejszą kategorią przemysłu samochodowego, gdzie wykorzystuje się półprzewodniki mocy - miała ona w 2015 r. rynkowy udział na poziomie 24%. W przeciwieństwie do układów napędowych zastosowanie półprzewodników mocy w podwoziach będzie w latach 2015-2022 rosło średnio tylko o 3,1%. Niezbędne są one np. we wspomaganiu kierownicy, poduszkach powietrznych, monitorowaniu ciśnienia w oponach czy też w systemach ABS i elektronicznej kontroli stateczności.

Kategorie "nadwozie i komfort" oraz "infotainment" stanowiły odpowiednio jedynie 14 i 11% całego motoryzacyjnego rynku półprzewodników mocy w 2015 r. Oczekuje się, że obie kategorie będą w latach 2015-2022 rosnąć średnio o około 4 do 5%.

Obecnie najsłabiej wypada kategoria zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy - ADAS to tylko 5% rynku w roku 2015. Jednak to właśnie kategoria ADAS charakteryzować się ma największym wzrostem - CAGR od 2015 do 2022 r. wyniesie 16%. Przyczyni się do tego gwałtowny wzrost liczby montowanych czujników, kamer i systemów służących do wzajemnych połączeń między samochodami, bowiem wszystkie te rozwiązania będą musiały wykorzystywać półprzewodniki mocy w ich obwodach zasilania.

źródło: IHS Markit

 

World News 24h

sobota, 25 listopada 2017 08:01

ChipMOS Technologies is expected to secure backend orders for 3D NAND flash chips developed by Yangtze River Storage Technology, according to market observers. YMTC, majority owned by Tsinghua Unigroup, has reportedly developed 32-layer 3D NAND flash chips in-house marking a new milestone and major technological breakthrough in China's memory-chip industry. Volume production of China's first homegrown memory chips is slated to kick off as early as the second or third quarter of 2018. ChipMOS Shanghai has already grabbed backend orders for NOR flash memory from Wuhan Xinxin Semiconductor Manufacturing, a wholly-owned subsidiary of YMTC, previous reports quoted industry sources as saying.

więcej na: www.digitimes.com