Chiński rynek półprzewodników mocy rośnie o 13%

Jak informuje TrendForce, rynek półprzewodników mocy w Chinach wzrósł w ubiegłym roku o 12,76%, do 38 mld dolarów, przy czym segment komponentów dyskretnych wzrósł o 14,7%, do 28 mld dolarów. TrendForce prognozuje, że w 2019 roku wspomniany rynek osiągnie wartość 43 mld dolarów.

Posłuchaj
00:00

Chiński rynek półprzewodników mocy jest stosunkowo niewrażliwy na wojnę handlową USA-Chiny ze względu na silny popyt lokalny z sektorów EV i kontroli przemysłowej, który generuje wzrost cen tranzystorów IGBT, MOSFET i innych produktów.

Polityka Chin w zakresie wymiany produktów zagranicznych na krajowe przyczyniła się do dobrych wyników lokalnych dostawców, takich jak BYD Microelectronics, który ma 20% udziału w rynku półprzewodników mocy w Chinach. Duży wzrost przychodów odnotowali producenci układów MOSFET - Sino-Microelectronics i Yangjie Technology.

Chińscy dostawcy inwestują w swoje możliwości produkcyjne. Silan Microelectronics buduje 12-calową linię produkcyjną IGBT w Xiamen, China Resources Microelectronics buduje 12-calową linię produkcyjną IGBT w Chongqing, a GTA Semiconductor rozwija profesjonalne linie produkcyjne IGBT klasy motoryzacyjnej.

Kilku producentów rozwija się również w kierunku SiC i innych, nowych technologii materiałowych, a BASiC Semiconductor prowadzi już masową produkcję elementów SiC MOSFET.

Firma foundry Sanan Optoelectronics otworzyła już swoje linie produkcyjne SiC dla zewnętrznych zamówień; BYD Microelectronics opracował SiC MOSFET i do 2023 r. zamierza całkowicie zastąpić tranzystory IGBT, oparte na krzemie, elementami SiC MOSFET.

Jako główne czynniki napędzające wzrost na chińskim rynku półprzewodników mocy postrzegane są pojazdy elektryczne, systemy ADAS oraz sprzęt niezbędny do rozwoju infrastruktury 5G.

Źródło: Electronics Weekly

Powiązane treści
Sprzedaż chipów w Chinach osiągnęła wartość 97 mld dolarów
Obudowy półprzewodników mocy - kierunek zmian wskazuje elektryczna motoryzacja
GaN i SiC - rosnący potencjał w układach mocy
Tranzystory mocy w układach elektroniki mocy i ich sterowanie, cz. 1
Według Gartnera przychody ze sprzedaży półprzewodników sięgnęły 475 mld dolarów
Rynek półprzewodników mocy dla motoryzacji wzrośnie do przeszło 8,5 mld dolarów
Mimo wzrostu sprzedaży półprzewodników proporcje branżowe pozostają niezmienne
IHS znacząco zmienia prognozę dla rynku chipów - zamiast wzrostu będzie spadek
Czy rynek półprzewodników potwierdzi obserwowaną od narodzin cykliczność zachowań?
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów