IHS znacząco zmienia prognozę dla rynku chipów - zamiast wzrostu będzie spadek

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Od początku roku warunki na światowym rynku półprzewodników uległy gwałtownemu pogorszeniu, a IHS Markit odwrócił swoje prognozy wzrostu przychodów w 2019 r. do ich spadku aż o 7,4%. Według aktualnych przewidywań w bieżącym roku przychody spadną do 446,2 mld dolarów, w porównaniu do 482,0 mld w roku 2018. Stanowi to zwrot w zakresie perspektyw rynkowych w porównaniu z prognozą ogłaszaną w grudniu, która przewidywała, że ​​w tym roku rynek wzrośnie o 2,9%.

IHS znacząco zmienia prognozę dla rynku chipów - zamiast wzrostu będzie spadek

Jak wskazuje IHS, spodziewany spadek o 7,4% będzie również oznaczał największy roczny spadek przychodów w branży półprzewodnikowej od 2009 r., kiedy to sprzedaż chipów spadła o prawie 11%.

- Po tym, jak w ubiegłym roku przemysł chipowy odnotował silny wzrost przychodów o 15%, wielu dostawców półprzewodników na początku 2019 r. nadal optymistycznie oczekiwało osiągnięcia umiarkowanego wzrostu. Jednak ta ufność producentów chipów szybko przerodziła się w niepokój, ponieważ stali się oni świadkami głębokości i bezwzględności obecnego kryzysu. Najnowsze dane wskazują, że biznes półprzewodników już teraz skazany jest na najgorszy rok od dziesięciu lat - powiedział Myson Robles Bruce, kierownik ds. badań w łańcuchu wartości półprzewodników w IHS Markit.

Gwałtowny spadek koniunktury wynika z coraz mniejszego popytu obserwowanego w pierwszym kwartale w połączeniu z dużym wzrostem poziomu zapasów. Na niektóre segmenty produktów półprzewodnikowych wpływa to bardziej niż na inne. Pamięci DRAM, NAND flash, mikroprocesory ogólnego przeznaczenia (MPU), 32-bitowe mikrokontrolery (MCU) oraz układy scalone specyficzne dla aplikacji analogowych (ASIC) należały w tym okresie do produktów o ​​najgorszych wynikach - według danych IHS wszystkie odnotowały dwucyfrowy spadek przychodów w pierwszym kwartale 2019 r., w porównaniu do pierwszego kwartału roku 2018.

IHS wyjaśnia, że do obniżenia prognoz przychodów na 2019 r. w zakresie DRAM przyczyniły się ostatnie obawy dotyczące warunków na rynku tych pamięci, ostry spadek średnich cen sprzedaży i słaby popyt. W przypadku pamięci NAND flash za agresywną erozję cen odpowiada ciągła nadpodaż. Kolejnym segmentem, w którym w tym roku odnotowano gwałtowny spadek, są produkty logiczne ASSP (logic application-specific standard product), na które popyt napędzany jest przez biznes telefonów komórkowych, czyli rynek mający obecnie trudności z powodu niemal ogólnoświatowego nasycenia, zauważa IHS.

Według IHS trudne warunki na rynku półprzewodników utrzymają się przez drugi kwartał. Gwałtowne spadki w pierwszej połowie roku sprawią, że pomimo ożywienia, które ma nastąpić w trzecim kwartale, rynek chipów pozostanie na drodze do najgorszych wyników od 2009 r. Przewidywane ożywienie będzie napędzane przez część pamięci NAND flash, które wykorzystywane będą w dyskach półprzewodnikowych i wysokiej klasy smartfonach. Do przyszłego wznowienia ogólnego wzrostu sprzedaży półprzewodników przyczynią się również chipy MPU stosowane w komputerach przenośnych i serwerach przeznaczonych dla centrów danych, wskazuje IHS.

źródło: DigiTimes

Zobacz również