ON Semiconductor dołączy do czołówki motoryzacyjnego rynku czujników wizyjnych

| Gospodarka Artykuły

Dzięki przejęciu przez ON Semiconductor w czerwcu br. Aptiny Imaging za 400 mln dol. staje się on jednym z liderów rynku czujników obrazu. Transakcja sprawia, że ON Semiconductor ma nadzieję osiągnąć pozycję głównego dostawcy czujników obrazu na rynek samochodowy i przemysłowy. Wprawdzie Samsung, Omnivision i Sony niemal zawładnęli dostawami sensorów CMOS przeznaczonych do telefonów komórkowych i tabletów, jednak według firmy badania rynku Yole Developpement sytuacja w segmencie systemów wizyjnych wygląda odmiennie.

ON Semiconductor dołączy do czołówki motoryzacyjnego rynku czujników wizyjnych

ON Semiconductor, firma z pierwszej dwudziestki największych dostawców układów, dysponuje szerokim asortymentem produktów - wśród nich znajdują się zarówno układy zasilania, elementy dyskretne, standardowe produkty analogowe i cyfrowe, a obecnie szybko rośnie znaczenie firmy na rynku systemów wizyjnych. Dotąd wytwarzane przez ON Semi czujniki obrazu znajdują także zastosowania w systemach kamer, kinie cyfrowym czy analizie ruchu, w obrębie zarówno przemysłowym jak i motoryzacyjnym. Aptina natomiast poza systemami wizyjnymi dostarcza na rynek także aparaty fotograficzne, urządzenia przenośne oraz platformy komputerowe i do gier. Z początkiem czerwca transakcję zaaprobowały zarządy obu firm, jej finalizacja jest spodziewana w III kw. br.

Ostatnio ON Semi wręcz skupił się na przejmowaniu silnych rywali z sektora czujników obrazu. W kwietniu br. firma przejęła gracza numer jeden na rynku, Truesense Imaging - oddział Eastmana Kodaka wyspecjalizowany w wytwarzaniu tych urządzeń - największego do tego momentu na świecie dostawcę czujników obrazu do systemów wizyjnych. Jeszcze w 2011 r. ON przejął linie wytwarzania sensorów CMOS od Cypress Semiconductor. Technologia tych czujników Cypress zawierała dorobek produkcyjno-badawczy belgijskiego instytutu IMEC, którego zakład FillFactory układów Cypress Semi kupiło jeszcze w 2004 r. Przejęta w czerwcu Aptina korzysta z kolei z dorobku zespołu JPL, który w latach 90. wynalazł technologię CMOS APS.

Ta cała seria przejęć ilustruje skalę rywalizacji na rynku oraz zaangażowanie i wysoki poziom wyspecjalizowania firm niezbędny do osiągania sukcesów w branży. Poza rynkiem wydajnych przemysłowych systemów wizyjnych ON Semiconductor planuje dostarczać sensory CMOS branży samochodowej. W tym celu dopomóc mu ma właśnie nowo nabyta Aptina Imaging.

Sensory CMOS w autach

Zdaniem analityków z Yole Developpement czujniki obrazu projektowane pod kątem rynku motoryzacyjnego muszą wyróżniać się określoną charakterystyką. Odpowiednie układy powinny być wydajne, niezawodne, mieć dużą dynamikę pracy i taką jakość, aby mogły zachować sprawność w samochodzie przez wiele, standardowo dłużej niż dekadę. Powinny także mieć zdolność do pracy przy słabym oświetleniu, nie powodować artefaktów ruchowych i spełniać różne inne kryteria. Oznacza to, że wymagają wysokiej specjalizacji projektowej i zaawansowania technologicznego.

Na pozyskanie tych właśnie korzyści ON Semi liczył przy przejęciu Aptiny. Kupując firmę przedstawiciele ON Semi podkreślali również zalety wynikające z dużego zróżnicowania technologii obrazowania Aptiny. Technologie te obecne w jej nowatorskich produktach ON Semi szybko uwzględni w swojej ofercie handlowej i sieci sprzedaży, znacznie bardziej rozbudowanych i o większym zasięgu geograficznym w porównaniu do Aptiny. Sieć sprzedaży ON Semi obejmuje także sektor samochodowy, kwestią czasu wydaje się więc tylko wprowadzenie na ten rynek wyspecjalizowanych sensorów CMOS.

Branżę sensorów obrazu przeznaczonych dla motoryzacji czekają lata wzrostu. Według firmy badania rynku TSR w latach 2013-2016 średnia stopa wzrostu sektora czujników obrazu w motoryzacji ma wynieść 16%. Z kolei Yole Developpement informowało, że sprzedaż sensorów CMOS na rynek motoryzacyjny obecnie w 95% jest zarezerwowana dla pięciu największych dostawców. Na pierwszym miejscu Yole wyszczególnia Sony, pokrywające 21% rynku, następnie Omnivision - 19% rynku, Samsung - 18%, Canon - 9% i Aptinę - z 8% udziałem w dostawach. Z danych tych wynika, że pierwsi trzej dostawcy opanowali 58% rynku, którego wartość za rok 2012 r. Yole niedawno oszacowało na 6,9 mld dol.

Wzrost sprzedaży sensorów CMOS na rynkach przemysłowym i motoryzacyjnym jest uwarunkowany silną rywalizacją w dziedzinie technologii oraz, oczywiście, presją cenową. Czynniki te powodują, że również w tym sektorze dostawcy rozważają podążanie w kierunkach modeli działalności fabless lub fab-lite. Według Yole firmy takie jak właśnie Aptina czy STMicroelectronics muszą radzić sobie z jednej strony z konkurencją oferującą zarówno sensory wysokiej klasy jak i ekonomiczne układy niskowydajne, oraz z drugiej z klientami składającymi zamówienia na produkcję małoseryjną.

Biorąc takie uwarunkowania pod uwagę analitycy mają przychylne podejście transakcji, choć część z nich jest zdania, że z pozytywną oceną należałoby poczekać do momentu uzyskania przez ON Semi wymiernych wzrostów sprzedaży na zakładanych rynkach.

Dostawcy czujników obrazu CMOS według udziału w rynku w 2012 r.
Miejsce Firma

Procentowy udział w rynku

1. Sony 21
2. Omnivision 19
3. Samsung 18
4. Canon 9
5. Aptina 8
6. Toshiba 6
7. STMicroelectronics 4
8. Nikon 4
9. GalaxyCore 4
10. SiliconFile 2

Marcin Tronowicz