Tesla przedstawi elektryczną półciężarówkę o zasięgu 200-300 mil

| Gospodarka Artykuły

Według publikacji agencji Reuters, na wrzesień Tesla zaplanowała demonstrację ciężarówki z napędem elektrycznym o zasięgu roboczym 200-300 mil. Oznacza to, że ​​producent elektrycznych samochodów poprzez sektor przewozów regionalnych zamierza wejść na rynek komercyjnego transportu towarów. Elon Musk chce wyjść poza rynek samochodów luksusowych. Przekonuje branżę transportu samochodowego, iż realna jest perspektywa skonstruowania ciężkiego pojazdu o napędzie akumulatorowym, który może konkurować z konwencjonalnymi ciężarówkami z silnikami diesla, pokonującymi nawet 1000 mil na jednym zbiorniku paliwa.

Tesla przedstawi elektryczną półciężarówkę o zasięgu 200-300 mil

Elektryczny prototyp Tesli będzie mógł przejechać najkrótszy dystans, który przez weteranów transportu jest już postrzegany jako transport długodystansowy. Wysiłki Tesli koncentrują się na elektrycznym pojeździe typu big-rig, znanym też jako "day cab", czyli bez miejsca do spania, zdolnym do przejechania około 200-300 mil na jednym ładowaniu. Ciężarówka taka mogłaby poruszać się regionalnie, np. z portów do pobliskich miast lub z magazynów do placówek handlowych.

Wśród firm zajmujących się transportem, które chcą zmniejszyć emisje i koszty operacyjne, zainteresowanie ciężarówkami elektrycznymi jest duże. Silniki elektryczne wymagają mniej zabiegów konserwacyjnych niż silniki spalinowe, a energia z sieci jest tańsza niż olej napędowy.

źródło: Reuters