Tesla i Vestas zwiększą efektywność wiatraków

Największy producent turbin wiatrowych na świecie - duńska firma Vestas - oraz amerykański producent elektrycznych samochodów i specjalista z zakresu produkcji akumulatorów - Tesla, nawiązali współpracę mającą na celu znaczące zwiększenie efektywności działania farm wiatrowych. By elektrownie wiatrowe mogły służyć również podczas okresów bezwietrznych, firmy chcą je zintegrować z magazynami energii elektrycznej.

Posłuchaj
00:00

Akumulatory litowo-jonowe Tesli pochodzić będą z uruchomionej na początku bieżącego roku Gigafabryki, zlokalizowanej w stanie Nevada.

Pierwsze próby połączenia turbin wiatrowych i magazynów energii Vestas podjął w roku 2012. W duńskiej miejscowości Lem wykorzystano wówczas litowo-jonowy magazyn o mocy 400 kW i pojemności 100 kWh, a także magazyny litowo-tytanowe o mocy 1,2 MW i pojemności 300 kWh. Farma, do której podłączono jednostki magazynujące energię elektryczną, dysponuje mocą 12 MW.

Według informacji Bloomberga współpraca z Teslą to nie jedyne tego typu porozumienie - Vestas, realizując swój szerszy program, wspólnie z innymi firmami prowadzi pracę nad dziesięcioma podobnymi projektami.

źródło: WNP

Powiązane treści
Tesla zwalnia setki pracowników
Tesla przedstawi elektryczną półciężarówkę o zasięgu 200-300 mil
Tesla osiąga w pierwszym kwartale rekord dostaw i produkcji samochodów
Tesla przekracza oczekiwania i spodziewa się dalszego wzrostu
Tesla oficjalnie uruchomiła produkcję w Gigafactory
Tesla kupi niemiecką firmę Grohmann Engineering by zautomatyzować i przyspieszyć produkcję
Tesla i Panasonic będą współpracować przy produkcji ogniw słonecznych
Tesla zbuduje w Kalifornii największy na świecie magazyn energii
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
TAITRONICS & AIoT, czyli tajwańskie spojrzenie na technologię elektroniki
Aktualności
Targi Energetab - podsumowanie
PCB
Niezależność Europy w produkcji PCB - nowa fabryka Teltoniki w Wilnie
Optoelektronika
Robotyczne oko bez zasilania: miękka soczewka, która sama ustawia ostrość
Projektowanie i badania
Sztuczna inteligencja pisze fatalnej jakości kod - zmiany w IT nie będzie?
Produkcja elektroniki
Reorganizacja linii montażowych w firmie Mikro-automatyka
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Informacje z firm
Grupa RENEX zaprasza na targi Evertiq EXPO Warszawa 2025
Magazyn
Październik 2025
Magazyn
Wrzesień 2025

Najczęstsze błędy przy projektowaniu elektroniki i jak ich uniknąć

W elektronice „tanio” bardzo często znaczy „drogo” – szczególnie wtedy, gdy oszczędza się na staranności projektu. Brak precyzyjnych wymagań, komponent wycofany z produkcji czy źle poprowadzona masa mogą sprawić, że cały produkt utknie na etapie montażu SMT/THT albo testów funkcjonalnych. Konsekwencje są zawsze te same: opóźnienia i dodatkowe koszty. Dlatego warto znać najczęstsze błędy, które pojawiają się w projektach elektroniki – i wiedzieć, jak im zapobiegać.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów