Volvo zamierza wprowadzić na rynek Ameryki Północnej elektryczne samochody ciężarowe

| Gospodarka Aktualności

Volvo, drugi co do wielkości producent ciężarówek na świecie, planuje do 2020 r. rozpocząć sprzedaż samochodów elektrycznych w Ameryce Północnej. Umowę w tej sprawie szwedzki producent podpisał w czwartek z władzami Kalifornii. Zgodnie z porozumieniem, w przyszłym roku firma wdroży do eksploatacji osiem elektrycznych demonstracyjnych jednostek akumulatorowych Class 8 oraz 15 jednostek przedprodukcyjnych i komercyjnych w kalifornijskim regionie South Coast Air Basin, który objęty jest zarządzaniem jakością powietrza.

Volvo zamierza wprowadzić na rynek Ameryki Północnej elektryczne samochody ciężarowe

Producenci samochodów ciężarowych pracują pełną parą, aby zabezpieczyć potencjalne zapotrzebowanie na rynku pojazdów elektrycznych i autonomicznych, rywalizując w Ameryce Północnej z Teslą, Fordem i Daimlerem. W bieżącym roku Volvo rozpoczęło produkcję swojej pierwszej w pełni elektrycznej ciężarówki do użytku komercyjnego - Volvo FL Electric - która ma być w przyszłym roku sprzedawana w Europie na potrzeby zaopatrzeniowych przewozów miejskich.

Rzecznik firma poinformował w czwartek, że ciężarówka oferowana w Ameryce Północnej będzie bazować na tej samej technologii napędowej co wersja europejska, ale na razie jest zbyt wcześnie, by powiedzieć jak podobne będą obie ciężarówki.

Dbająca o czystość powietrza agencja California Air Resources Board przyznała projektowi Volvo środki w wysokości 44,8 mln dolarów. Rzecznik Volvo zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku lat firma planuje dodatkowo zainwestować 36,7 mln dolarów.

źródło: Reuters

Zobacz również