W Polsce auta elektryczne oddalają się wraz z horyzontem

| Gospodarka Artykuły

Polska jest jednym z pięciu krajów Unii Europejskiej, w których nie ma systemu zachęt do kupowania aut ekologicznych. Rozwoju elektromobilności nie wspierają także Litwa, Estonia, Malta oraz Chorwacja. Niemniej na przykładzie Norwegii widać, że aby elektryczne samochody mogły zwiększać swój udział w rynku potrzebne jest kompleksowe wsparcie dla e-motoryzacji, albo chociaż obniżone podatki dla nabywców takich samochodów.

W Polsce auta elektryczne oddalają się wraz z horyzontem

Jak pokazuje doświadczenie, wówczas sprzedaż liczona jest nawet w tysiącach sztuk. Tymczasem w pierwszej połowie 2017 roku sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce wprawdzie wzrosła o ponad 190% rok do roku, ale w liczbach bezwzględnych oznacza to, że w ciągu sześciu miesięcy bieżącego roku Polacy kupili jedynie 155 takich pojazdów.

Co więcej, Polska znalazła się w grupie siedmiu krajów, które nie są w stanie nadążyć z budową koniecznej infrastruktury, między innymi do ładowania elektrycznych pojazdów, co stawia znak zapytania nad szumnie zapowiadanym programem rozwoju elektromobilności z milionem aut EV.