Katowice wykształcą projektantów elektrycznych samochodów
| Gospodarka ArtykułyWyższa Szkoła Techniczna w Katowicach uruchamia na kierunku mechatronika specjalność kształcącą projektantów samochodów elektrycznych i hybrydowych. Studenci będą mieli możliwość zdobycia interdyscyplinarnej wiedzy niezbędnej do projektowania takich pojazdów, odpowiadającej zapotrzebowaniu ze strony największych koncernów motoryzacyjnych. Elektromobilność jest elementem składowym Założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. w przyjętym w lutym br. przez Radę Ministrów Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
W czerwcu br. na Politechnice Warszawskiej podpisano list intencyjny w sprawie powołania Centrum Elektromobilności. W budowę zaangażują się oprócz PW spółki energetyczne Energa, Enea, Tauron, PGE, a także Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
Prace nad infrastrukturą dla pojazdów elektrycznych rozpocząć chcą też koncerny paliwowe i energetyczne. PKN Orlen, współpracując z Teslą, utworzy punkty szybkiego ładowania samochodów elektrycznych na stacjach sieci Star w Niemczech, której właścicielem jest Orlen Deutschland. Tauron Dystrybucja natomiast, we współpracy z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Jaworznie, w warunkach normalnej eksploatacji testuje autobus elektryczny i infrastrukturę do ładowania. W III-IV kwartale 2016 r. ogłoszony ma być konkurs na polski autobus elektryczny w ramach programu "E-bus" zakładającego produkowanie w kraju baterii, falowników, układów napędowych oraz utworzenie infrastruktury ładującej. Zakończenie planowane jest na rok 2025.
Preferencyjne pożyczki do 150 tys. zł dla kupujących bezemisyjne pojazdy o napędzie elektrycznym oferuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
źródło: WNP