Polskie samorządy zainteresowane elektromobilnością

| Gospodarka Artykuły

Około jedna trzecia polskich samorządów lokalnych jest zainteresowana rozwojem elektromobilności na swoim terenie, twierdzą konsultanci KPMG. Rynek samochodów elektrycznych czeka dość dynamiczny rozwój. Przy wymianie starego samochodu na nowy, lub jeśli klient będzie rozważał zakup samochodu elektrycznego, zastanowi się czy jest sieć ładowarek, przewiduje KPMG.

Polskie samorządy zainteresowane elektromobilnością

Dużo samochodów, które jeżdżą w obrębie miasta i okolic, np. samochody straży miejskiej i miejskich spółek wodociągowych czy komunalnych, pokonuje w ciągu dnia stosunkowo niewielkie odległości, do około 100 km. Taką odległość przejedzie każdy samochód elektryczny na jednym ładowaniu, nie trzeba więc go ładować w ciągu dnia, a z ładowarek można korzystać na 2 zmiany.

Jest też mowa o przerabianiu samochodów spalinowych na elektryczne, podobnie do przeróbki samochodów na gaz - według KPMG taka przeróbka spłaci się w mniejszych kosztach eksploatacji w około półtora roku czy dwa lata. W finansowanie włączyć się mogą przedsiębiorstwa i niektóre instytucje finansowe. Dzięki temu miasto uzyska tańszy transport, ponieważ prąd kosztuje mniej niż paliwo. Przy tym ogranicza się także hałas i zmniejsza emisję spalin, co poprawia jakość powietrza. Takie rozwiązania nie będą opłacalne jednak w każdym mieście, najlepsze efekty uzyska się w miastach dużych i średnich.

źródło: WNP