Po drogach całego świata jeździ 4 mln pojazdów elektrycznych

| Gospodarka Aktualności

Jak donosi agencja Bloomberg, najprawdopodobniej w zeszłym tygodniu przekroczona została liczba 4 mln sprzedanych na całym świecie pojazdów elektrycznych. W pierwszej połowie bieżącego roku sprzedano więcej takich samochodów niż w całym roku 2016. Za przeszło 50% światowej sprzedaży aut elektrycznych odpowiadają Chiny.

Po drogach całego świata jeździ 4 mln pojazdów elektrycznych

Dojście do granicy pierwszego miliona sprzedanych na świecie pojazdów elektrycznych trwało około 5 lat. Sprzedaż czwartego miliona zajęła tylko około 6 miesięcy. W II kwartale 2018 r. udział pojazdów elektrycznych w globalnym rynku samochodów osobowych wyniósł blisko 2,5%. W analogicznym okresie roku 2011 było to tylko 0,06%.

Na czterech głównych rynkach świata - w Chinach, Europie, Japonii oraz w Ameryce Północnej - całkowita sprzedaż wszystkich pojazdów w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2018 zwiększyła się o około 1,15 mln sztuk, z czego około 565 tys. stanowiły pojazdy z napędem elektrycznym. Oznacza to, że wersje elektryczne odpowiadały za niemal 50% tego wzrostu. Biorąc pod uwagę ten sam okres na rynku globalnym, na którym sprzedaż wzrosła o 2,5 mln pojazdów, udział EV w tym wzroście wyniósł 23%.

źródło: ORPA