wersja mobilna
Online: 536 Piątek, 2017.12.15

Biznes

Za kwotę 1,1 mld dolarów Google kupuje zespół inżynierów HTC

czwartek, 21 września 2017 12:56

Firma Google przejmuje od HTC zespół inżynierów z oddziału smartfonów, płacąc gotówką 1,1 mld dolarów. Zgodnie z nietypowym porozumieniem internetowy gigant nie uzyska bezpośredniego udziału w HTC - zamiast tego otrzyma "niewyłączne" prawa licencyjne do obecnej i przyszłej własności intelektualnej HTC. Jak powiedział Rick Osterloh, wiceprezes ds. hardware'u w Google, inżynierowie HTC, którzy współpracowali z Amerykanami w celu opracowania smartfonów serii Pixel wkrótce staną się "kolegami z Google".

Transakcja ma być sfinalizowana na początku 2018 roku, po jej zatwierdzeniu przez urzędy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych i w macierzystym kraju HTC, czyli na Tajwanie.

Co transakcja oznacza dla HTC?

Umowa w wysokości miliarda dolarów nie oznacza końca działalności smartfonowego biznesu HTC. Prezes Cher Wang powiedziała, że ​​firma z Tajpej będzie nadal produkować własne urządzenia, w tym telefony swojej flagowej serii "U" - najnowszy model to androidowy smartfon HTC U11. Rozwijać będzie także ekosystem wirtualnej rzeczywistości "Vive". HTC inwestować ma również w "inne technologie nowej generacji", w tym Internet Rzeczy, rozszerzoną rzeczywistość i sztuczną inteligencję.

Telefon HTC- Jako pionierzy rynku smartfonów jesteśmy bardzo dumni z naszej historii wprowadzania innowacji. Wierzymy, że HTC jest dobrze przygotowane do utrzymania swojego bogatego dziedzictwa innowacji i może wykorzystać potencjał nowej generacji połączonych produktów i usług - napisała Cher Wang w swoim oświadczeniu.

Firma HTC była partnerem Google'a od 2008 roku, ale jej udział w rynku w ostatniej dekadzie znacznie się zmniejszył, nawet jeśli chodzi o telefony najwyższej klasy. Dostępne dane wskazują, że rynkowy udział HTC wynosił w zeszłym roku mniej niż 1%, w porównaniu do prawie 9% w roku 2011.

Czym przejęcie inżynierów będzie dla Google'a?

Dla amerykańskiego giganta to również korzystna transakcja, ponieważ firma coraz bardziej koncentruje się na sprzęcie konsumenckim. W 2013 r. Google wprowadził Chromecasta, łatwy w obsłudze moduł do przesyłania strumieniowego; niedługo później pojawiły się smartfony Google Pixel, domowy router Google Wi-Fi, zestaw do obsługi rzeczywistości wirtualnej Daydream View oraz Google Home - inteligentny domowy głośnik, zaprojektowany tak, by rywalizować z głośnikami Echo firmy Amazon. Nowa linia urządzeń Google'a ma być przedstawiona 4 października.

Nie po raz pierwszy Google zwraca się w kierunku dużego producenta smartfonów - w 2011 r. za 12,5 mld dolarów firma kupiła Motorolę, którą później za ułamek ceny przejęło Lenovo. Od tego czasu, by produkować i sprzedawać swoje urządzenia serii Nexus i Pixel, Google opiera się na zewnętrznych producentach. Firma HTC, jako ekskluzywny partner, w zeszłym roku produkowała modele Pixel i Pixel XL, ale był to niejako nowy początek, gdyż Google twierdził, że w pełni kontroluje całą produkcję.

źródło: Digital Trends

 

World News 24h

piątek, 15 grudnia 2017 08:00

Toshiba Memory Corporation and Western Digital Corporation have entered into a global settlement agreement to resolve their ongoing disputes in litigation and arbitration, strengthen and extend their relationship, and enhance the mutual commitment to their ongoing flash memory collaboration. As part of this agreement, TMC and Western Digital will participate jointly in future rounds of investment in Fab 6, the memory fabrication facility now under construction at Yokkaichi, including the upcoming investment round announced by Toshiba in October 2017. Fab 6 will be entirely devoted to the mass production of BiCS FLASH, the next-generation of 3D flash memory, starting next year.

więcej na: electroiq.com