IBM po sześciu latach powraca do wzrostów, ale prognozy są umiarkowane

| Gospodarka Artykuły

Przychody International Business Machines Corp wzrosły po raz pierwszy od 23 kwartałów, przewyższając szacunki analityków. Firma ostrzega jednak, że w bieżącym roku na zysk wpłynie ​​wyższa stawka podatkowa. Dzięki wzrostowi w nowych biznesach, takich jak usługi przetwarzania w chmurze oraz usługi w zakresie bezpieczeństwa, IBM prognozuje na 2018 r. stabilizację marży i przychodów.

IBM po sześciu latach powraca do wzrostów, ale prognozy są umiarkowane

Jak informuje Thomson Reuters, firma IBM spodziewa się w 2018 r. zysku operacyjnego na poziomie co najmniej 13,80 USD na akcję, czyli tyle co w roku 2017, natomiast oczekiwania rynkowe w tym zakresie sięgają 13,92 USD. IBM przewiduje też, że stawka podatku obrotowego na rok 2018 wyniesie 16% plus minus 2 punkty procentowe, w porównaniu do 12% w roku 2017.

W czwartym kwartale przychody firmy wzrosły po raz pierwszy od pierwszego kwartału 2012 r. - przychody z działalności w chmurze wzrosły o 30%, a przychody ze wszystkich "imperatywów strategicznych" - operacji chmurowych, mobilnych, cyberbezpieczeństwa i analiz danych - wzrosły o 17%. Przychody ogółem wzrosły o 3,6% do 22,54 mld dolarów, przekraczając szacunki analityków mówiące o kwocie 22,06 mld dolarów.

źródło: Reuters