IBM notuje spadek przychodów

| Gospodarka Artykuły

Firma IBM poinformowała o niższych niż przewidywano przychodach kwartalnych. Jak wyjaśnia amerykański producent, wzrost w zakresie segmentów o wyższej marży, obejmujących usługi chmurowe i sztuczną inteligencję, nie skompensował spadku w starszych segmentach biznesowych. IBM podtrzymuje jednak prognozę na 2017 rok, według której zysk wynieść ma co najmniej 13,80 dolara na akcję, co zdaniem niektórych analityków jest zbyt optymistyczne. Thomson Reuters I/B/E/S oczekuje średniego zysku na akcję na poziomie 13,68 dolara.

IBM notuje spadek przychodów

Dochody z inicjatyw, które IBM nazywa "imperatywami strategicznymi", czyli chmury, cyberbezpieczeństwo i przetwarzanie danych, wzrosły o 5% w drugim kwartale zakończonym 30 czerwca. Jednak niektórzy analitycy wyrazili zaniepokojenie faktem, że agresywne inwestycje IBM-a w takie dziedziny, jak sztuczna inteligencja jaką oferuje Watson, niewiele przyczyniły się do zwiększenia całości przychodów.

Przychody w usługach technologicznych i platformach chmurowych firmy IBM - czyli biznesach największych - spadły o 5,1% do 8,41 mld dolarów. Według danych finansowych i analiz firmy FactSet spodziewano się średnio 8,58 mld dolarów. Spadły także przychody innych jednostek, w tym oferujących oprogramowanie, sprzęt i usługi doradcze.

Martin Schroeter, dyrektor finansowy, powiedział w wywiadzie, że wzrost w zakresie "strategicznych imperatywów IBM-a" powróci do końca roku na poziomie 10-11%.

Łączne przychody firmy IBM zmniejszyły się o 4,7% do 19,29 mld dolarów, co oznacza spadek w okresie pięciu kwartałów. Analitycy Thomson Reuters I/B/E/S spodziewali się przychodów w wysokości 19,46 mld dolarów. Zysk netto spadł w drugim kwartale o 7% do 2,33 mld dolarów, czyli 2,48 dolara na akcję.

źródło: Reuters

Zobacz również