IBM prezentuje najmniejszy komputer świata

| Gospodarka Artykuły

Jeśliby wymienić tylko jedną wadę potężnych komputerów, można by powiedzieć, że są zdecydowanie za duże. Na szczęście to się wkrótce zmieni - przynajmniej, jeśli IBM ma na ten temat coś do powiedzenia. Dziewiętnasty marca był pierwszym dniem IBM Think 2018. To flagowa konferencja firmy, na czas której przewidziano prezentację najmniejszego komputera świata - naprawdę mniejszego niż ziarno soli.

IBM prezentuje najmniejszy komputer świata

Nie należy jednak ulegać nadmiernym złudzeniom - ten twór ma moc obliczeniową chipa x86 z 1990 roku. Wygląda na to, że nie jest to szczególnie wspaniałe w porównaniu do tego, co mamy dzisiaj, ale potrzeba niemal mikroskopu, żeby to zobaczyć.

Według firmy wyprodukowanie tego komputera ma kosztować mniej niż dziesięć centów, a jego pokładzie znajdzie się kilkaset tysięcy tranzystorów, a to pozwoli już monitorować, analizować, komunikować się, a nawet działać na danych.

Komputer będzie w szczególności źródłem danych dla aplikacji blockchain. Ma on pomóc w śledzeniu wysyłki towarów oraz wykrywaniu kradzieży, oszustw i niezgodności. Może również wykonywać podstawowe zadania z zakresu sztucznej inteligencji, takie jak sortowanie danych.

Według badacza z IBM, Arvinda Krishny, to dopiero początek, a w ciągu następnych pięciu lat maleńkie komputery, mniejsze od ziaren soli, będą osadzone w obiektach i urządzeniach codziennego użytku. Nie jest jeszcze jasne, kiedy komputer trafi na rynek - badacze IBM-a testują obecnie swój pierwszy prototyp.

Na zdjęciu: po lewej - 64 płyty główne z dwoma małymi komputerami w lewym górnym rogu; po prawej - maleńki komputer, zamontowany na płycie głównej, umieszczony na szczypcie soli.

źródło: Mashable

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie