Microsoft na szczycie listy 100 globalnych liderów technologicznych

| Gospodarka Artykuły

Thomson Reuters opublikował dzisiaj debiutującą listę światowych liderów technologicznych - "Top 100 Global Technology Leaders". Na miejscu pierwszym rankingu znalazła się firma Microsoft, która poprzedza Intela oraz Cisco. Lista ma na celu identyfikowanie przedsiębiorstw najlepszych pod względem finansowym i organizacyjnym. Do topowej dziesiątki zaliczają się amerykańscy giganci technologiczni, jak Apple, Alphabet, IBM czy Texas Instruments, a także tajwański producent mikroprocesorów TSMC, niemiecki gigant oprogramowania biznesowego SAP oraz firma konsultacyjna z Dublina - Accenture.

Microsoft na szczycie listy 100 globalnych liderów technologicznych

Na liście znajduje się także największy na świecie sklep internetowy Amazon i gigant mediów społecznościowych Facebook.

Ocena przedsiębiorstw opiera się na 28-czynnikowym algorytmie, który określa ich wydajność w odniesieniu do ośmiu wskaźników: finansów, zarządzania i zaufania inwestorów, ryzyka i odporności, zgodności z prawem, innowacji, ludzi i odpowiedzialności społecznej, wpływu na środowisko oraz reputacji. Pod uwagę brana jest np. aktywność patentowa w zakresie innowacji technologicznych.

Oceniana grupa firm technologicznych ograniczona jest do tych, które mają co najmniej 1 miliard dolarów rocznych przychodów.

Z listy wynika, że 45 spośród 100 firm ma swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych, na drugim miejscu z 13 firmami jest Japonia i Tajwan, a następne w kolejności są Indie z pięcioma liderami technologicznymi na liście. W ujęciu kontynentalnym liderem jest Ameryka Północna - 47 firm, następnie Azja - 38 firm, Europa - 14 oraz Australia z jednym przedsiębiorstwem.

Siłę Azji podkreśla rozwój takich firm, jak Tencent Holdings, która stała się pierwszą azjatycką firmą zaliczającą się do grupy przedsiębiorstw o wartości przekraczającej 500 miliardów dolarów, a ponadto w listopadzie jej wartość przekroczyła rynkową wycenę Facebooka.

źródło: Reuters

Zobacz również