Do 2030 roku Stany Zjednoczone wydadzą 42 mld dolarów na powszechny dostęp do internetu

| Gospodarka Komunikacja

Rozpoczynając nową kampanię reklamową polityki gospodarczej prezydenta Joego Bidena, Biały Dom podzielił 42 mld dolarów między 50 stanów i terytoriów USA, aby do 2030 roku zapewnić powszechny dostęp do szybkich łączy szerokopasmowych. Finansowanie w ramach Broadband Equity Access and Deployment Program zostało zatwierdzone przez ustawę infrastrukturalną z 2021 r. o wartości 1 bln dolarów, której bronił Joe Biden.

Do 2030 roku Stany Zjednoczone wydadzą 42 mld dolarów na powszechny dostęp do internetu

Przyznane dofinansowanie waha się od 27 mln dolarów dla terytoriów USA, takich jak Wyspy Dziewicze, do ponad 3 mld dolarów dla Teksasu, przy czym każdy stan otrzyma co najmniej 107 mln dolarów.

Wydatki będą oparte na nowo wydanej mapie zasięgu Federalnej Komisji Łączności, która wyszczególnia luki w dostępie. Administracja szacuje, że w USA jest około 8,5 miliona lokalizacji, które nie mają dostępu do łączy szerokopasmowych.

Teksas i Kalifornia – dwa najbardziej zaludnione stany USA – znajdują się na szczycie listy funduszy z odpowiednio 3,1 mld i 1,9 mld dolarów. W pierwszej dziesiątce pod względem finansowania z powodu braku dostępu szerokopasmowego znalazły się także mniej zaludnione stany, takie jak Wirginia, Alabama i Luizjana. Te stany mają duże obszary wiejskie ze słabszą łącznością internetową niż ich główne miasta.

Firmy oferujące usługi szerokopasmowe, takie jak Verizon, Comcast, Charter Communications i AT&T, niechętnie zapewniają dostęp nisko zaludnionym obszarom wiejskim, ponieważ inwestycje są drogie, a regiony nie zapewniają wielu abonentów. Brak dostępu szerokopasmowego zwrócił uwagę podczas blokad spowodowanych pandemią COVID-19, które zmusiły uczniów do nauki online.

Oczekuje się, że stany jeszcze w tym roku przedstawią wstępne plany, które odblokują 20% finansowania. Po sfinalizowaniu planów - co może potrwać do 2025 r. - rząd uwolni pozostałe pieniądze.

źródło: Reuters

Zobacz również