Play tworzy największą w Polsce stacjonarną sieć szerokopasmową w otwartym modelu dostępu

| Gospodarka Komunikacja

Play rozpoczął strategiczną współpracę z InfraVia, francuską firmą private equity specjalizującą się w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznych. Na podstawie umowy z 31 marca 2023 roku InfraVia nabyła 50% udziałów spółki zależnej Play - Polski Światłowód Otwarty Sp. z o.o. (PŚO). W ramach umowy Play przekazał spółce zależnej aktywa sieci HFC UPC Polska obejmującej 3,7 mln gospodarstw domowych. Spółka PŚO rozszerzy zasięg usług internetu szerokopasmowego do ponad 6 mln gospodarstw.

Play tworzy największą w Polsce stacjonarną sieć szerokopasmową w otwartym modelu dostępu

Rozbudowa sieci światłowodowej oraz modernizacja obecnej infrastruktury HFC do technologii FTTH realizowana będzie w standardzie XGS-PON, co pozwoli operatorom na wykorzystanie sieci PŚO do świadczenia usług internetowych FTTH o prędkości do 5 Gb/s. Infrastruktura sieciowa będzie dostępna dla innych operatorów telekomunikacyjnych w otwartym i niedyskryminującym modelu dostępu. Udostępnienie największej sieci szerokopasmowej w modelu hurtowym każdemu operatorowi w Polsce zapewni lepszy dostęp do usług szerokopasmowych klientom w całym kraju.

- Współpraca Play z InfraVia przyspieszy rozwój największej otwartej sieci światłowodowej w Polsce. Nasze ogromne inwestycje w infrastrukturę światłowodową umożliwią milionom polskich klientów korzystanie z superszybkiego internetu, który jest niezbędny w codziennym życiu każdego z nas. Decyzja o zaoferowaniu otwartego dostępu do infrastruktury jest zgodna z misją Play zapewnienia wolności wyboru wszystkim klientom, a to przełomowe podejście przyspieszy cyfryzację Polski - powiedział Jean Marc Harion, prezes Grupy Play.

źródło: PLAY