Czy nadejdzie dominacja technologii 5G?

Do 2024 roku trendem w Europie Środkowo-Wschodniej będzie migracja z technologii 2G i 3G do 4G, a następnie od 2025 roku jedynym rosnącym typem subskrypcji będzie 5G. Liczba subskrypcji komórkowych 3G zmniejszy się z 21% do zaledwie 1%. Obecnie w wymienionym regionie nadal najczęściej wykorzystuje się technologię 4G, ale liczba subskrypcji 5G ma na koniec 2023 roku osiągnąć prawie 150 mln. Największym beneficjentem tej zmiany ma być przemysł, który zyska narzędzie napędzające proces digitalizacji.

Posłuchaj
00:00

W Europie Środkowo-Wschodniej wzrost liczby abonamentów komórkowych zdecydowanie zwalnia i oczekuje się, że w najbliższych latach ich ilość pozostanie na podobnym poziomie. Także wdrażanie technologii 5G przebiega tu wolniej w porównaniu z rynkami Europy Zachodniej czy Ameryki Północnej.

Według Ericsson Mobility Report wynika to ze słabego tempa przyznawania częstotliwości oraz niechęci konsumentów do przechodzenia na droższe abonamenty. Dlatego w naszym regionie 4G jest nadal dominującą technologią i oczekuje się, że na koniec 2022 roku będzie stanowić 75% wszystkich abonamentów. Zauważalna jest przy tym migracja z technologii 2G/3G do 4G, a ten trend będzie widoczny do 2024 roku. Zmiana powinna nastąpić od 2025 r. kiedy to 5G ma zacząć dominować.

Na koniec 2023 roku liczba subskrypcji 5G w regionie Europy Środkowej i Wschodniej osiągnie prawie 150 mln, natomiast do końca 2028 roku penetracja ma wynosić 88%. Będzie to następstwem wycofywania się wielu dostawców usług z sieci 3G, by umożliwić ponowne wykorzystanie częstotliwości radiowych przez technologie 4G i 5G.

5G zdominuje rynki zachodnie i osiągnie globalnie miliard subskrypcji

W Ameryce Północnej widoczny jest silny wzrost subskrypcji 5G, który na koniec 2022 roku ma osiągnąć 140 mln, a do 2028 roku - około 420 mln, co będzie stanowiło ponad 90% subskrypcji mobilnych. Według Ericsson Mobility Report podobną tendencję obserwuje się w krajach Europy Zachodniej, gdzie wzrost subskrypcji 5G również jest na wysokim poziomie i odnotuje skok z 32 mln w 2021 roku do 63 mln na koniec roku 2022.

W ramach technologii 5G, w okresie od lipca do września 2022 r. wolumen powiększył się o 110 mln subskrypcji do łącznie około 870 mln. Zgodnie z prognozami zawartymi w poprzednich raportach Ericssona, 5G ma osiągnąć miliard subskrypcji do końca 2022 roku. Będzie to rekordowy wynik, ponieważ siec 5G osiągnie ten poziom dwa lata szybciej po swojej premierze niż miało to miejsce w przypadku technologii 4G.

Jednocześnie globalny wolumen subskrypcji 4G nadal rośnie – w okresie od lipca do września 2022 roku wyniósł około 41 mln. Oczekuje się, że osiągnie on swój szczytowy poziom wynoszący około 5,2 mld już pod koniec bieżącego roku.

Świat ma coraz więcej użytkowników smartfonów

W skali globalnej rośnie całkowita liczba subskrypcji mobilnych. Według prognoz do końca 2022 roku osiągnie poziom 8,4 mld, natomiast do końca 2028 roku wyniesie 9,2 mld. Większość subskrypcji mobilnych będzie dotyczyć użytkowników smartfonów. Na koniec 2022 roku przewiduje się, że ich liczba osiągnie 6,6 mld subskrypcji, co będzie stanowić około 79% wszystkich subskrypcji telefonów komórkowych.

Pełna wersja raportu jest dostępna na stronie Ericsson Mobility Report November 2022.

Źródło: Ericsson

Powiązane treści
Będzie kolejna aukcja na pasma dla 5G
Internet 5G - czy takie łącze sprawdzi się w firmie?
Agent Orange, czyli rzecz o tym, jak bardzo defolianty nie będą potrzebne do rozwoju sieci 5G
Szybki rozwój rynku chipsetów 5G
Intel i Ericsson będą razem pracować nad niestandardowym układem 5G
Wzrost rynku 5G do zastosowań medycznych przekroczył 50%
Do 2030 roku Stany Zjednoczone wydadzą 42 mld dolarów na powszechny dostęp do internetu
Ericsson zainwestuje w badania nad siecią 6G
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Gospodarka
Druga generacja satelitów GNSS Galileo jest rozwijana z pełną prędkością
Technika
Automatyka przemysłowa i budynkowa na dwóch przewodach
Gospodarka
Arrow Electronics polskim dystrybutorem rozwiązań Cohesity w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania danymi

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów