Covid napędza rynek półprzewodników

| Gospodarka Aktualności

Globalna sytuacja epidemiologiczna napędza popyt na półprzewodniki, w tym układy scalone. W tym roku znacznie wzrosła sprzedaż u wielu tajwańskich producentów chipów. Regionalne podmioty specjalizujące się w projektowaniu układów scalonych pierwszego poziomu, takie jak MediaTek, Novatek Microelectronics i Realtek Semiconductor, odniosły największe korzyści z obecnej sytuacji. Ich zyski w dalszym ciągu osiągają nowe rekordy.

Covid napędza rynek półprzewodników

Źródła podają, że niektóre firmy specjalizujące się w IC drugiego poziomu, takie jak FocalTech Systems, Cmedia i Fitipower Integrated Technology, również notują znaczny wzrost. W tym roku zyski netto odnotowane przez FocalTech przewyższyły kwotę uzyskaną za cały 2020 rok. Zyski netto firmy za pierwszy kwartał 2021 roku były najwyższe od 14 lat.

Rentowność firmy Cmedia powróciła w 2020 roku po ponoszonych przez dwa lata stratach. Przedsiębiorstwo optymistycznie ocenia swoje perspektywy biznesowe na 2021 rok dzięki rosnącym zamówieniom od Della. Specjalizujący się w układach DDI i tych energetycznych Fitipower również odnotował zyski za pierwszy kwartał, które przewyższają poziom z ubiegłego roku. W tym czasie drugorzędne firmy usługowe, jak na przykład Orient Semiconductor Electronics (OSE), Lingsen Precision Industries i Greatek Electronics, notują od 2020 roku wzrost sprzedaży dzięki pandemii.

Pomimo tego, że sprzedaż niektórych urządzeń IT, takich jak telefony komórkowe w Indiach i Chinach, nieco spadła w ostatnim czasie, większość firm zajmujących się badaniami rynku jest nadal przekonana o dobrych perspektywach światowej branży półprzewodników. Analizy wskazują, że podaż komponentów IC pozostanie na niewystarczającym poziomie przez najbliższe dwa lata.

źródło: Digitimes

Zobacz również