Intel przejmie Tower Semiconductor za 5,4 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

Firmy Intel Corporation i Tower Semiconductor ogłosiły zawarcie ostatecznej umowy, na mocy której Intel nabędzie Tower, płacąc gotówką 53 dolary za akcję, co odpowiada łącznej wartości przedsiębiorstwa około 5,4 mld dolarów. Przejęcie znacząco umacnia strategię Intela IDM 2.0, zwiększając moce produkcyjne, globalny zasięg i portfolio technologiczne, co pomoże firmie sprostać bezprecedensowemu zapotrzebowaniu w branży.

Intel przejmie Tower Semiconductor za 5,4 mld dolarów

Transakcja ma zostać zamknięta za około 12 miesięcy. Została jednogłośnie zatwierdzona przez zarządy firm Intel i Tower. Podlega jeszcze uzyskaniu zgód organów regulacyjnych oraz zwyczajowym warunkom zamknięcia, w tym zatwierdzeniu przez akcjonariuszy Tower. Po sfinalizowaniu transakcji intencją Intela jest, aby obie firmy stały się w pełni zintegrowanym przedsiębiorstwem typu foundry.

W ramach kluczowej części strategii IDM 2.0 firma Intel ustanowiła w marcu 2021 r. Intel Foundry Services (IFS), aby zaspokoić rosnące globalne zapotrzebowanie na moce produkcyjne w zakresie półprzewodników i stać się głównym dostawcą foundry w Stanach Zjednoczonych i w Europie. IFS oferuje obecnie najnowocześniejsze procesy i technologie pakowania, gwarantowaną wydajność w Stanach Zjednoczonych i w Europie, a w przyszłości również w innych lokalizacjach geograficznych, a także szerokie portfolio własności intelektualnej (IP).

Doświadczenie firmy Tower w zakresie specjalistycznych technologii, takich jak RF, zasilanie, czujniki krzemowo-germanowe (SiGe) i przemysłowe, czy automatyzacja projektowania (EDA) zapewnią obu firmom możliwość sprawnej obsługi klientów na całym świecie. Tower obsługuje szybko rozwijające się rynki, takie jak mobilny, motoryzacyjny i energetyczny.

Intel jest wiodącym graczem prowadzącym w Stanach Zjednoczonych zarówno badania i rozwój, jak i produkcję. Niedawno ogłosił zwiększenie mocy produkcyjnych w Arizonie i w Nowym Meksyku, a także plany budowy nowego megaobiektu w Ohio. Technologie i wielkość produkcji firmy Tower w dużym stopniu uzupełniają możliwości Intel IFS w zakresie najnowocześniejszych procesów, umożliwiając połączonej firmie udostępnianie klientom szerszej oferty na dużą skalę. Dzięki przejęciu firmy Tower, Intel zdobywa silną pozycję, pozwalającą zapewnić klientom większą wartość na wartym prawie 100 mld dolarów rynku usług foundry.

źródło: Intel