Azja Południowo-Wschodnia odnotowała rekordowe dostawy smartfonów

| Gospodarka Komunikacja

Według raportu Counterpoint Research dotyczącego Azji Południowo-Wschodniej, w 2021 r. dostawy smartfonów osiągnęły rekordowy poziom, dzięki rosnącej liczbie użytkowników przechodzących na 5G oraz w wyniku transformacji cyfrowej w tajlandzkich miastach typu Tier-2 i Tier-3, czyli drugo- i trzeciorzędowych pod względem wielkości zatrudnienia w sektorze usług biznesowych i pod względem jego dojrzałości.

Azja Południowo-Wschodnia odnotowała rekordowe dostawy smartfonów

Z raportu wynika, że w 2021 roku najwięcej urządzeń dostarczyła chińska firma Xiaomi, dzięki nowym modelom i rozwojowi współpracy ze sprzedawcami detalicznymi i operatorami. Po wprowadzeniu na rynek iPhone'a 13 firma Apple odnotowała w czwartym kwartale 2021 r. wyższe dostawy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Ogółem, pandemia i późniejszy jej wpływ na gospodarkę doprowadziły do ​​spadku sprzedaży smartfonów w trzecim kwartale, jednak w czwartym dostawy większości firm zaczęły rosnąć.

Na Filipinach wiele osób przeszło na 5G. W czwartym kwartale 2021 r. niemal 50% dostaw smartfonów stanowiły urządzenia 5G. W Tajlandii w 2021 roku dostawy smartfonów wzrosły o 3% rok do roku. Przesyłki internetowe w Azji Południowo-Wschodniej wzrosły o 27% - w roku 2022 prawdopodobnie nastąpi wzrost przesyłek o średniej i niskiej cenie.

źródło: DigiTimes