Leoni utrzymuje na Ukrainie produkcję wiązek elektrycznych

| Gospodarka Aktualności

Na powierzchni około 70 tys. m² w zachodniej Ukrainie firma Leoni wytwarza wiązki kablowe dla przemysłu motoryzacyjnego. Po chwilowym zatrzymaniu ponownie uruchomiono produkcję w dwóch oddziałach - w Stryju i Kołomyi. Jak podkreśla CEO Leoni, Aldo Kamper, stało się to w porozumieniu z władzami, z uwzględnieniem najsurowszych warunków dotyczących bezpieczeństwa i na wyraźną prośbę pracowników.

Leoni utrzymuje na Ukrainie produkcję wiązek elektrycznych

Początkowo fabryka działała tylko w ciągu dnia. Od 21 marca Leoni znów produkuje na dwie zmiany. Oznacza to, że na Ukrainie producent kabli osiąga obecnie około 60-70% zwykłej zdolności produkcyjnej – pomimo trudnych warunków, takich jak powtarzające się alarmy przeciwlotnicze. Większość z 7 tys. pracowników nadal pracuje, przy czym dwie trzecie to kobiety. Stosunek pracy trwa na zasadzie dobrowolności. Jak zapewnia Aldo Kamper, każdy, kto nie może lub nie chce pracować, nadal będzie otrzymywać wynagrodzenie.

Na Ukrainie Leoni wytwarza około 10% wyrobów potrzebnych dla europejskich klientów. Dlatego dwa ukraińskie zakłady produkcyjne mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zaopatrywanie klientów z branży motoryzacyjnej. Norymberski producent kabli jest jedną z około 20 zagranicznych firm, które na Ukrainie produkują ważne komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego - około połowa z nich koncentruje się na samochodowej sieci pokładowej.

Obecnie oprócz wysiłków, by produkcja na Ukrainie działała jak najlepiej, Leoni intensywnie pracuje nad rozszerzeniem możliwości wytwórczych w innych lokalizacjach i powieleniem części ukraińskiej produkcji. Jej powielanie nie jest jednak kwestią tygodni, lecz miesięcy. Ze względu na wysoki stopień indywidualizacji wiązek elektrycznych, produkcja jest bardzo złożonym procesem, w którym wiele etapów wykonywanych jest ręcznie. Niezbędne są do tego dobrze zorganizowane procesy, a przede wszystkim przeszkolony personel specjalistyczny. Firma analizuje wszystkie możliwości zrekompensowania strat produkcyjnych, na przykład poprzez dodatkową produkcję w zakładach Leoni w Rumunii i Serbii oraz w Maroku i Tunezji.

Skorygowana prognoza wyników Leoni na 2022 rok

Z uwagi na wojnę na Ukrainie i związane z nią skutki gospodarcze, 14 marca 2022 r. Leoni skorygował swoją prognozę na rok finansowy 2022. W porównaniu z poprzednią prognozą (czyli sprzedaż nieco ponad 5 mld euro, EBIT w mln euro, w średnim dwucyfrowym przedziale i wolne przepływy pieniężne w mln euro, w niskim dodatnim przedziale trzycyfrowym), firma spodziewa się teraz wyników niższych. Ze względu na wysoki poziom niepewności wiarygodna kwantyfikacja bezpośrednich i pośrednich skutków wojny na Ukrainie na rok budżetowy 2022 nie jest w chwili obecnej możliwa, a zdolność prognozowania jest znacznie ograniczona.

Na bieżący rok finansowy określono łączny obrót obu zakładów na Ukrainie na poniżej 300 mln euro. Dla rosyjskiej działalności Grupy Leoni obrót oszacowano na mniej niż 100 mln euro.

Dane biznesowe za rok 2021 pokazują, że dzięki wdrożonemu programowi restrukturyzacji firma Leoni wraca na właściwe tory. W porównaniu z poprzednim rokiem norymberskie przedsiębiorstwo zdołało zwiększyć sprzedaż grupy o prawie jedną czwartą - do około 5,1 mld euro. EBIT grupy wyniósł 172 mln euro (w roku 2020: -59 mln euro), napędzany m.in. wzrostem sprzedaży oraz pozytywnymi skutkami programu efektywnościowego i strategicznego.

źródło: elektroniknet.de

Zobacz również