Przerwy w dostawie energii w prowincji Syczuan wpłyną na łańcuchy dostaw elektroniki

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według źródeł branżowych, najwięksi chińscy producenci paneli LCD, baterii i ogniw słonecznych zmniejszają produkcję w wyniku bieżących ograniczeń zasilania w południowo-zachodniej prowincji Syczuan, która stanowi główne centrum produkcyjne dla łańcuchów dostaw i szeregu segmentów przemysłu elektronicznego. Wielu chińskich producentów, w tym Tongwei Solar, Trina Solar, Jinko Solar i GCL Technology, rozpoczęło tam działalność z uwagi na ceny energii elektrycznej niższe niż w innych częściach Chin.

Przerwy w dostawie energii w prowincji Syczuan wpłyną na łańcuchy dostaw elektroniki

Przemysłowi odbiorcy energii w 19 miastach prowincji wstrzymują produkcję zgodnie z polityką ograniczenia mocy mającą na celu priorytetowe traktowanie dostaw energii dla gospodarstw domowych i zapewnienie bezpieczeństwa sieci energetycznej w przypadku silnych fal upałów uderzających w region. Ograniczenie, które obowiązuje od 15 do 20 sierpnia, prawdopodobnie zostanie przedłużone. Zakłady produkcyjne w Chongqing już powiadomiły, że przerwy w dostawie prądu potrwają do 24 sierpnia.

Syczuan jest jedną z głównych baz produkcji paneli w Chinach. BOE Technology utrzymuje cztery linie produkcyjne paneli w Chengdu i Mianyang, w tym linię LCD 4,5G, linię LCD 8,6G i dwie linie AMOLED. Firma początkowo szacowała, że w 2022 r. wartość produkcji wzrośnie o prawie 20%, z 41 mld CNY (6,047 mld USD) w roku 2021. Źródła podają, że firma ograniczyła pobór mocy w swoich zakładach w prowincji, zgodnie z wymaganiami władz lokalnych, zmniejszając planowane miesięczne wykorzystanie linii LCD i realizując konserwację sprzętu w okresie wstrzymania produkcji. Mimo to, prawdopodobnie uda się utrzymać stabilne dostawy paneli OLED dla kluczowych klientów.

Inny producent paneli - HKC Optoelectronics Technology - prawie wstrzymał produkcję na swoich liniach paneli LCD 8,6G w Mianyang, po tym jak bezskutecznie prosił władze lokalne o anulowanie ograniczeń zasilania.

Jednak, jak podają źródła branżowe, spadek produkcji wynikający z ograniczeń mocy nie jest w tej chwili czymś całkowicie złym, szczególnie dla producentów paneli telewizyjnych, ponieważ sprzedawcy telewizorów zmniejszyli w ciągu roku zakupy ekranów o około 15%, a zmniejszenie dostaw paneli jest pożądane, by zapobiec sukcesywnemu spadkowi ich cen.

Prowincja Syczuan jest również kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania łańcuchów dostaw ogniw. Czołowy chiński producent baterii - Contemporary Amperex Technology (CATL) - ma główną bazę produkcyjną w Yibin, w środkowym Syczuanie. Z lokalnymi przedsiębiorstwami utworzył spółki joint venture w celu eksploatacji tamtejszych kopalni litu. CATL realizuje do 20 sierpnia sześciodniowe zawieszenie produkcji na istniejących tam liniach produkcyjnych, przy czym normalnie kontynuuje 7. fazę rozbudowy obiektu.

Źródła branżowe twierdzą, że obecne ograniczenia dostaw mocy doprowadziły do tymczasowego wstrzymania lub zmniejszenia produkcji soli litu, materiałów trójskładnikowych, fosforanów litowo-żelazowych i materiałów grafityzowanych - wszystkie one są niezbędne do produkcji akumulatorów EV. Szacunki rynkowe pokazują, że produkcja materiałów z fosforanu litu i żelaza będzie mniejsza o 5200 ton, o 1690 ton w przypadku wodorotlenku litu, o 1120 ton w przypadku węglanu litu, 500 ton jeśli chodzi o materiały trójskładnikowe i o 300 ton w przypadku materiałów grafityzowanych. Najprawdopodobniej przyczyni się to do kolejnego wzrostu kosztów materiałów dla producentów akumulatorów i pojazdów elektrycznych.

źródło: DigiTimes

Zobacz również