wersja mobilna
Online: 622 Niedziela, 2018.02.25

Biznes

Popyt na TFT-LCD w trendzie wzrostowym

piątek, 23 października 2009 11:02

Jak donosi firma analityczna Displaysearch, dostawy wielkowymiarowych paneli TFT-LCD w lipcu wyniosły 48,92 mln sztuk. Jest to kolejna rekordowa wartość odnotowana przez ten rynek. Po znaczących stratach na początku roku, kiedy to dostawy w styczniu wyniosły 23,74 mln sztuk, w przeciągu kolejnych sześciu miesięcy udało się odrobić straty i poprawić ten wynik o 106%. Spadki cen pod koniec ubiegłego roku spowodowały, że nawet mimo wzrostu ilości sprzedanych sztuk, obroty wykazywały negatywny trend.

Poprawa nastąpiła dopiero w pierwszej połowie bieżącego roku, a dzięki wzrostowi cen, wartość sprzedaży w lipcu była zaledwie 0 2,6% niższa niż przed rokiem. Szczególnie dobrze radził sobie segment wyświetlaczy do telewizorów LCD, gdzie w ujęciu rok do roku, wzrost wyniósł 6,5%. Sektor ten stanowił tym samym 56% całkowitego rynku w lipcu.

Poprawa rezultatów wynika ze wzrostu popytu na rynku amerykańskim i chińskim w oczekiwaniu na drugą połowę roku. Czołowym producentem pozostaje Samsung, kontrolujący 27% całkowitego rynku pod względem obrotów. Udziały drugiego, co do wielkości gracza, LG Display, szacowane są na 25%. AUO zajęło trzecią pozycją, mając 16% udziałów w rynku.

Pod względem regionalnym nadal dominują producenci z Korei, kontrolujący 52% rynku. W porównaniu z analogicznym miesiącem rok wcześniej, kiedy to ich udział szacowany był na 43%, udało im się znacząco wzmocnić swoją pozycję. Pod względem liczby dostarczonych sztuk, LG Display utrzymało swoją pozycję przez czwarty miesiąc z rzędu. Panele tego producenta stanowiły 25% całkowitych dostaw.

Udział Samsunga wyniósł 24%. LG rozpoczęło wytwarzanie paneli LCD w fabryce 8 generacji, podczas gdy Samsung uruchomił już trzecią linie tego typu. Łącznie, obydwaj producenci dostarczyli 12 mln sztuk tych elementów, pokonując tym samym barierę 10 mln sztuk dostarczonych w kwietniu.

Rys.1. Miesięczne dostawy paneli TFT-LCD wg. analiz Dispaysearch (dane w mln sztuk)

Podobne analizy przedstawiło iSuppli, wskazując na umacniającą się koniunkturę w pierwszych sześciu miesiącach roku. W okresie tym rynek paneli TFT-LCD o przekątnej powyżej 10 cali wykazywał trend rosnący. W czerwcu dostawy zwiększyły się głównie za sprawą poprawy popytu na panele telewizyjne oraz do notebooków, odpowiednio o 9,2 i 9,1% w skali miesięcznej.

Panele do monitorów odnotowały skok o 8,3%. Trend ten zdaniem analityków utrzyma się w III kw., kiedy to odbiorcy będą dokonywać zakupów w oczekiwaniu na okres świąteczny. Ogółem, dostawy tych elementów wzrosły do 47,1 mln, wobec 23,7 mln sztuk w styczniu. Jest to wynik o 26,2% wyższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

W ujęciu miesięcznym, dynamika dostaw wzrastała, z 6,2% w kwietniu i 6,9% w maju do 9% w czerwcu. Jest to zarazem pierwszy miesiąc bieżącego roku, kiedy wszystkie trzy główne segmenty rynku, czyli telewizory, notebooki oraz komputery stacjonarne, odnotowały wzrosty wobec 2008 r. W II kw. dostawy paneli TFT-LCD były o 43% wyższe niż w pierwszym oraz o 12% wyższe niż rok wcześniej. Głównymi czynnikami mającymi wpływ na tak dobre wyniki branży było wychodzenie światowej gospodarki z kryzysu, znaczący wzrost zamówień ze strony Chin, wprowadzenie na rynek nowych modeli urządzeń oraz coraz powszechniejsze wykorzystanie podświetlenia ekranu opartego na diodach LED.

Silny wzrost popytu doprowadził do braków na rynku i umożliwił producentom podniesienie cen. Zdaniem analityków, oznacza to, że branża osiągnęła stan opłacalności produkcji a producenci nie są już zmuszeni do sprzedawania swoich produktów w cenach poniżej kosztów wytwarzania. Jednocześnie jednak, uwidaczniają się kłopoty z utrzymaniem odpowiedniego poziomu produkcji, związane m.in. z problemami producentów, co do pozyskania części komponentów.

Szczególnie dotyczy to szklanych substratów, których podaż, mimo że się poprawia, jest nadal zbyt niska. Zdaniem analityków, sytuacja ta może się utrzymać, biorąc pod uwagę problemy, jakie odczuwa Corning w związku z niedawnym trzęsieniem ziemi w Japonii. Istnieje tym samym obawa, że ceny mogą nadal wzrastać.


Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Dostawy w mln sztuk

23,771

29,594

38,032

40,394

43,188

47,086

Dostawy paneli TFT-LCD o przekątnej powyżej 10-cali w pierwszej połowie roku (źródło: iSuppli)

 

World News 24h

sobota, 24 lutego 2018 19:57

Taiwan-based IC design houses expect orders from China's smartphone industry to pick up in the second quarter of 2018, with customer orders likely to register double-digit sequential growth. Orders from their China-based smartphone clients will be pulling in ahead of China's May 1 holiday period, according to sources at Taiwan's fabless IC firms. The pull-in of orders will start to buoy revenues at Taiwan-based IC design houses in March. Also due to the low point in the first quarter of 2018, revenues at Taiwan's fabless IC firms are set to see substantial sequential growth in the second quarter, the sources said.

więcej na: www.digitimes.com