Korea Południowa znalazła się w środku wojny technologicznej między USA a Chinami

| Gospodarka Aktualności

Korea Południowa jest w trudnym położeniu, ponieważ znajduje się w środku narastającej wojny technologicznej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami - ich największym partnerem w handlu półprzewodnikami. Analitycy spekulują, że kwestią czasu jest ogłoszenie przez Koreę przyłączenia się do kierowanego przez USA sojuszu Chip 4, choć prawdopodobnie nadweręży to jej stosunki z Chinami.

Korea Południowa znalazła się w środku wojny technologicznej między USA a Chinami

Analitycy wskazują, że zgodnie z długoterminowymi prognozami Korea Południowa powinna zwiększyć swoją konkurencyjność w szybko zmieniającym się krajobrazie branży półprzewodników, podczas gdy na krótką metę trudno jest uniknąć związania się z USA i ich sojusznikami, na których polega w kwestii dostaw sprzętu technologicznego. Na razie dwóm koreańskim producentom półprzewodników, którzy mają fabryki w Chinach - Samsungowi i SK Hynix - przyznano roczne wyjątki od amerykańskich ograniczeń eksportowych, bez jasności co do tego, co nastąpi po zakończeniu roku.

Z drugiej strony Chiny są największym partnerem handlowym Korei Południowej w zakresie chipów. Rok temu 43% eksportu z Korei Południowej zostało skierowane do Chin kontynentalnych, a kolejne 18% do Hongkongu, co stanowi 62% całego wolumenu. Eksport półprzewodników z Korei Południowej do Chin wzrósł prawie 13-krotnie w latach 2000-2021, niemniej wydaje się, że to już prawie koniec rekordów. Chiny wykorzystują więcej układów produkowanych w kraju dzięki rządowemu wsparciu budowy niezależnego przemysłu i będą kupować za granicą mniejsze ilości.

Zobacz również