Start-upy w Polsce tracą rynkowy impet

W start-upach pokłada się wiele nadziei biznesowych i traktuje je jako miejsca, gdzie mają szansę narodzić się innowacyjne pomysły biznesowe, technologiczne i usługowe. Ich działalność na świecie jest często wspierana kapitałowo i chroniona prawnie, po to, aby małe firmy bez stażu rynkowego miały szanse przetrwać w obliczu silnej konkurencji. Kondycję polskich startupów podsumowała ostatnio w raporcie Fundacja Startup Poland.

Posłuchaj
00:00

Jak wynika z tego opracowania, większość polskich start-upów ma staż rynkowy poniżej 4 lat, jest prowadzona przez 30-latków i działa na Dolnym Śląsku, Mazowszu lub w Małopolsce.

Firmy te pesymistycznie oceniają swoją przyszłość i wskazują na kłopoty z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. Chodzi przede wszystkim o specjalistów IT, których przejmują większe korporacje, mogące zaoferować im lepsze warunki zatrudnienia. Problem dla nich stanowi również zebranie odpowiednio dużego kapitału na rozwój oraz rosnące koszty działalności. Dwie trzecie start-upów tworzy aplikacje webowe lub mobilne posiłkując się funduszami VC, grantami z NCBiR i od tzw. aniołów biznesu.

 
Czym zajmują się start-upy w Polsce?
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Sprzęt dla półprzewodników bije rekordy – AI i nowe technologie napędzają globalny rynek do 138 mld USD!
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów